Kapat

Uzay’da Sıcak Kurabiye Pişirme Dönemi Başlıyor!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/nIMFzlpdA6o" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Uzaya gönderilen Zero G Kitchen

2 Kasım’da, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Cygnus uzay aracı ile birçok önemli malzeme ile birlikte bir de Zero G Kitchen isimli fırın gönderildi.

Zero G Kitchen Nedir?

Üreticilere göre, Zero G Kitchen , “Daha uzun süreli yolculuklar için kurabiyeler, ekmekler, köfteler ve diğer temel gıdalar gibi taze yiyecekleri hazırlamak için tasarlanmış bir fırın” olarak isimlendiriliyor. Fırın, ürünleri sıfır yer çekimi ortamda pişirmektedir.

Fırınlar nasıl çalışır?

Normal bir fırın, iç kısmı fırının yatağında bulunan bir ısı kaynağından geçirerek çalışır. Sıcak hava yükselir ve fırını doldurur ve yemekleri pişirir.

Uzayda sıcak hava yükseliyor mu?

Soğuk havanın düşmesi ve ardından sıcak havanın yükselmesi, yoğunluk, yer çekimi ve kaldırma kuvvetleri nedeniyle sıcak hava yükselir. Bu yüzden uzayda bu olay meydana gelmez.

Neden bir fırına ihtiyaç duyuluyor?

Uzay fırınının tanıtılması, astronotlara alternatif yiyecek seçenekleri sunmayı amaçlamak için üretilmiştir. Günümüzde astronotlar tarafından yenen yiyecekler ISS’ye gönderilir.

Fırın, yer çekimi ihtiyacını veya geleneksel fırınlarda kullanılan sıcak hava yükselme yöntemini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca Zero G Kitchen’ın çalışma mantığının Ekmek kızartma makinesine çok benzediği de söyleniyor. Bu fırın ile ilgili kısa bir video sizlerle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir