Kapat

Dünya’nın 4K Videosu Yayınlandı!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/5hfUoVh9FWs" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Uzaydan, Dünya’yı görmek kulağa hoş gelmiyor mu? Peki nasıl göreceğiz? Bu deneyimi yaşayabilmeniz için uzaydan 4K kalitede dünya videosu çekildi.

1946’dan beri, V-2 roketi gezegenimizin görsellerini bizlere çekiyor. İlk görüntüler çok bulanıktı, siyah beyazdı ve çok az kişi bu görselleri görebiliyordu.

Dünya’nın görüntülerini gözlemlemek, kaydetmek ve iletmek amacıyla 21 Şubat 2019’da gönderilen EgyptSat-A uydusu (Rus üretimi) göreve başlamıştır. Mısır hükümeti tarafından işletilen bu uydunun görevi 11 yıl sürecek.

Mekanın görüntülerini demokratikleştirmek isteyen bağımsız bir İngiliz medyası olan Sen, uydu üzerindeki 4K kayıt sistemini geliştirdi ve kaydı kendi sosyal ağlarında paylaştı.

Bu sistem, yapay zeka ile yönetilen altı video kamera ile donatılmıştır. Bir bilgisayar görüntüleri işliyor ve canlı yayın yapabiliyor.

Lansman öncesi testlerde, aynı anda altı adet 4K video akışı kaydetme yeteneği başarıyla test edildi .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir