Kapat

En Eski Periyodik Cetvel Bulundu!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/16T8lm3NEpg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

2014’te, Saint Andrews Üniversitesi, İskoçya’daki kimya bölümünde çeşitli malzemeler için depoları düzenleyen araştırmacılar, birçok belge buldular. Bu belgelerin arasında çok eski bir Periyodik Cetvel de bulunuyor. 

Bu Periyodik Cetvel son derece eski bir belge olduğundan yırtıklar, buruşukluklar çok fazla.

Temizlik Süreci ve Veri Analizi

Aylarca temizlendikten sonra, akademik kuruma bilgi verildi , bir sonraki adım bu belgenin yaşını bulmak oldu, bu nedenle Dr. Alan Aiteken liderliğindeki aynı araştırma ekibi, yazıcının ve litografın tarihçesini, elde edilen verileri araştırdı.

Tablonun galyum ve skandiyum elementlerini (1875 ve 1879’da keşfedilen) içermesi, ancak germanyum (1886’da keşfedilmemiş) içermesine dayanarak, tablonun 1875 ile 1886 arasında bir yerde üretildiği sonucuna varılmıştır.

Periyodik Tablonun Babası

Böyle bir tablonun o zamanlarda “çok nadir” bulunabileceği söyleniyor.

Periyodik tablonun babasının Sibirya’da doğmuş kimyager Dmitri Mendeleev olduğunu hatırlatalım. Bu şahsiyet, 1869’da atom kütlesine göre elementlerle düzenlediği tablonun ilk versiyonunu yayınladı, o sırada 60’tan fazla bilinen elementi temsil etti ve aynı zamanda başka elementler için yerler ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir