Kapat

Hack Nedir? Hacker Ne İş Yapar?

Hack kelimesi sisteme izin olmadan erişmek demektir. Bu erişim işini yapan kişiye veya kişilere ise hacker denir. Hacker kelimesi bir çok kaynakta, Türkçe ‘ye çevrildiğinde bilgisayar korsanı anlamına da gelmektedir. Hackerlar ne kadar kendilerine bilgisayar korsanı denilmesinden hoşlanmasalar da bu isimi artık dünya genelinde duyulmaya başlanmıştır. Bilgisayar ile biraz haşır neşir olmuş herkesin bildiği bu kelime genel olarak kötü kişi olarak tanımlanmıştır. Oysa ki hackerlar düşündüğümüz gibi kötü kişiler değildir. Tabi ki her meslekte olduğu gibi kötü hackerlar da vardır. Ancak hackerların kendi içlerindeki türlerden bahsederek başlamak istiyorum ve haberimize.

1-Beyaz Şapkalı (White Hat)

Beyaz şapkalı hackerları iyi  niyetli hackerlar olarak da tanımlamamız doğrudur olacaktır. Amaçları sistemlere zarar vermek olmayan bu hackerlar sistemlerin güvenlik açıklarını ve sistemdeki zayıf noktaları tespit ederek yazılımcı firmaya iletirler. Belirtilen güvenlik açığı ve sistemdeki zayıf noktaları tanınan sürede çözmeleri istenir. Bu aşamaya kadar sadece hacker ve yazılım firması arasında kalan güvenlik açığı ve sistemdeki zayıf noktalar belirtilen sürede çözülmez ise haber gruplarında ve web sitelerinde duyurulur. Bu duyurunun amacı kötü niyetli değil sadece sistemdeki hataların ve eksiklerin düzeltilmesi içindir. Aynı zamanda bu türde çalışan hackerlara “Etik Hacker” da denmektedir. Ayrıca bu hacker türünde görevli insanlar yasal olarak iş yapmaktadır.

2-Gri Şapkalı (Grey Hat)

Gri şapkalı hackerlar iyi niyetli hackerlardır ancak yasal olmayan hackleme sistemleri kullandıkları için bu türdeki insanları bir kısım insanlar etik olarak görürken bir kısım insanlar ise etik değil olarak görmektedir. Yaptıkları işler olarak beyaz şapkalı hackerlara çok benzese de beyaz şapkalı hackerlar bu işi yasal olarak yapmaktadır. Her iki hacker türünde de masum kullanıcılara zarar verilmemektedir. Aslında gri şapkaları yasal olmamasının sebebi sistemlerde güvenlik açığı ararken firmaların izini dahilinde olmadan kendi istekleri doğrultusunda açık buldukları için gri şapkalı hackerlar yasal olarak kabul edilmemektedir. Beyaz şapkalı hackerlarda olduğu gibi bu hacker türünde de bulunan açıklar yazılım firmalarına çözüm bulunması için iletilemektedir.

3-Siyah Şapkalı (Black Hat)

Siyah şapkalı hackerlar ise beyaz şapkalı hackerların tam zıttı şeklinde hareket etmektedirler. İnsanların veya firmaların sistemlerine izinsiz bir şekilde giriş yaptıktan sonra sistemdeki açıklardan yararlanarak kendi istekleri doğrultusunda kullanmaktadırlar. Bu cümleyi biraz daha açarsak sosyal medya hesabınızı çalan bir hacker sizden belirli bir miktar para istemektedir size şantaj uygulamaktadır. Aslında hacker kelimesini duyduğumuzda kafamızda oluşan hackerlar kötüdür  imajının siyah şapkalı hacker grubu nedeniyle olduğu söylenebilir

Hackerlar genel olarak üç kısıma ayrılmaktadır ancak aşağıda tanımlayacağımız grup veya kişilerden bazıları da hacker olarak düşünülebilir.

Hacktvisit

Bu türdeki gruplar veya kişiler toplumsal olaylar veya siyasal olaylar hakkındaki belge evrak doküman veya fotoğrafları ortaya çıkararak ilgililere mesaj vermektir.

Lamer

Hackerlık konusunda hiçbir bilgisi olmayan oradan buradan duydukları bilgiler ile çevresine hava atan kişilere verilen isimdir. Genellikle çocuk yaşlarda olan bu kişiler tamamen hacklara özenmektedirler.

Script Kiddie

Hacker olmadıkları  halde korkulması  gereken kişilerdendir. Bu kişilerde hemen hemen lamerlar gibi görünselerde hacking konusunda daha lamerlardan daha fazla bilgiye sahiplerdir. Amaçları sadece arkadaşlarına veya tanıdıklarına ” X firmasını ben Hackledim” bu türdeki çoğu kişiler lise öğrencileridir ve popülerlik kazanmak amacı için bu türde kalmışlardır demektir.

Yazımızın sonuna gelirken hackerların kendilerini gizlemeleri hakkında birkaç cümle yazmak istiyorum. Evet bildiğiniz gibi bir çok insan bir insan hackerım diyorsa hacker değildir lamer veya script kiddie’dır demektedir. İnsanları ne yazık ki tanımadan yargılama yapmaktadırlar. Evet hackerlar kendilerini genllikle gizli tutralr diye bilinmektedir. Ancak şuanda birçok hacker insan kendilerini internet ortamında tanıtmaktadır. Beyaz şapkalı hackerlar kendilerini hacker olarak tanıtmaktan çekinmezler. Siyah şapkalı ve gri şapkalı hackerlar yasal iş yapmadıkları için kendilerini gizlerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir