Kapat

Arkeoloji Nedir?

Arkeoloji Nedir?

Arkeoloji, insanlık geçmişini inceleyen bilim dalıdır. Başka bir değişle eskinin bilimidir. Arkeologlar, tarih öncesi insanların davranışlarını ve inançlarını yeniden gün yüzüne çıkarmak için insan faaliyetlerinin maddi kalıntılarını kullanırlar. Arkeoloji biliminin en benzersiz özelliklerinden biri de, insan davranışını yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca inceleme yeteneğidir.

Arkeoloji nedir sorusuna birden fazla cevap verebiliriz. Aynı zamanda Arkeologlar kazıları ile ünlüdür. Kazılar arkeolojinin önemli bir parçası olmaktadır. Kazı süreci yıkıcı bir süreç olduğundan dolayı çoğu zaman arkeolojik kazılar yıkılma tehlikesinden dolayı iptal edilebilir. Bu sebeple, tarih öncesi kalıntıları bazen zemin yüzeyinde açıkça görülebilir veya arkeologların yüzeyin altında görmelerini sağlayan özel bir teknolojiyle gün yüzüne çıkarırlar.

Arkeologlar dinozorları veya diğer fosilleri incelemezler. Bu Paleontoloji biliminin işidir. Paleontoloji, bitkilerin, hayvanların ve diğer insan dışı organizmaların fosillerinin tarih öncesi yaşam formlarının çalışılmasını içerir.

Arkeolojinin tarihi Mısırlılar, Romalılar, Napolyon tarafından kullanılmış olmasına rağmen, arkeoloji 1800’lerin sonlarına dayandığı bilinmektedir. Bu zamanda, zengin Avrupalı ​​gezginler Yunanistan, Mısır ve Orta Doğu gibi yerlerden antikalar almaya başlamışlardır. Bu koleksiyonerlerin çoğu farklı amaçlar için antikalar satın almıştır, bazıları da topladıkları nesneleri incelemek için bu girişimde bulunmuştur.

Arkeoloji, 20. ve 21. yüzyıl yani günümüz yüzyılında gelişimi artmıştır. Arkeologlar geçmişin maddi kalıntılarını inceleme faaliyetlerini sürdürmektedir. Buna karşılık, modern profesyonel arkeologlar özel koleksiyonlar veya satılık eserler toplamazlar. Ek olarak, 1800’lerde, koleksiyonerler yalnızca mezarlardan altın veya tapınaklardan mermer gibi eserlerle ilgileniyorlardı. Modern arkeologlar, tarih öncesi yaşam hakkında en küçük seramik parçaları, hayvan kemikleri, tohumlar gibi nesneleri incelemektedir.

Arkeoloji nedir sorusuna henüz bir cevap bulamadıysanız iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir