Kapat

Crysis Özleyenler Kulübü [Spoiler içerir]

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/gswWuyLPOks" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

ÖNEMLİ UYARI: Oyunu oynamayan ve oynamayı düşünen kişiler bu yazıyı okumasın!

2005 yılında Crytek tarafından üretilen ve piyasaya sunulan oyun Crysis, büyük ilgi gördü ve konusuyla da insanların gönlünde taht kurdu. Daha sonradan gelen DLC yamalarıyla hataları giderildi ve daha büyük kitleye ulaştı. Electronics Art (EA) tarafından dağıtılan oyun için ülkemize özel Türkçe dil eklendi ve Türkçe Dublaj paketi de yayınlandı. Bu sayede Türk oyun severlerin büyük ilgisini topladı. Türkçe Dublaj sayesinde konuya tam olarak hakimiyet sağlanıyor, hikayeyi anlayabiliyorduk. Lingshan Adasında geçen oyun Kuzey Kore ordusuna karşı savaşırken birden bire kendimizi uzaylılarla da savaşırken buluyorduk. Oyuna farklı bir atmosfer kazandıran bu hikaye sayesinde uzun yıllar Crysis adından bahsedildi.

Karakterler

Jake Dunn “Nomad”

Laurence Barnes “Prophet”

Michael Sykes “Psycho”

Martin Hawker “Jester”

Harold Cortez “Aztec”

Helena Rosenthal

Kyong Ri Chan “King Tiger”

Clarence Strickland

Crysis Warhead

Crysis‘ın ilk serisinden sonra aslında ara paket olarak yayınlanan ama daha sonra bütün oyun niteliğinde piyasaya sürülen Warhead, ilk seride canlandırdığımız Nomad karakterinin aksine Psycho karakterinin yaşadıklarını konu alıyordu. İlk seriye göre daha farklı aksiyon türü barındırmasından dolayı çok popülerlik yakaladı ve Crysis‘ın ilk serisinden daha çok oynandığını söyleyebiliriz. İlk serideki Türkçe Dublaj Warhead içinde geldi ve oyuna muhteşem detaylar kazandırıldı. İlk seride Lingshan Adasında geçen konu Warhead ara versiyonunda da Lingshan Adası vardı.

Crysis 2

Lingshan Adasında işimiz bitince New York‘a döndük ve serinin ikinci versiyonu burada devam etti ama bu defa karakterler biraz değişti. İlk seride timin başında olan ve koordine eden Prophet, kontrol ettiğimiz karakter olmuş ve hatta hayatta kalan tek Nano giysiye sahip asker olmuştu. Lakin giysinin içerisinde Prophet yerine Alcatraz diye bildiğimiz bir adam yer alıyordu. Ruhen Prophet olsa da bedenen ABD ordusunda görevli bir asker yer alıyordu. Sürekli Alcatraz‘a anekdotlar veren Prophet beyin görevi görüyordu. Türkçe Dublaj bu seride de gelmişti.

Crysis 3

Serinin şuan için son oyunu olan Crysis 3, yine New York‘ta geçiyordu ama bu sefer uzaylıların gittiği iddia edilip Cell askeri ordusuyla savaşıyorduk lakin süreç ilerledikçe uzaylıların hala şehirde olduğu ve şehrin adeta içine girdiğini görüyorduk. Yeni ekipmanlar, yeni silahlar ve nano giysiye entegre edilmiş bir çok özellik bizi bekliyordu. Serinin en iyi hikayeye ve görüntü kalitesine sahip oyundu. Türkçe Dublaj ilk iki seride ve ara versiyonda olduğu gibi bu seriye de gelmişti.

Crytek Oyun Şirketi

Crytek, 1999’da üç Türk kardeş olan Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından Almanya‘nın Coburg şehrinde kurulmuş olan video oyun şirketidir. Crytek‘in ana merkezi Frankfurt‘ta bulunmaktadır. Ayrıca Kiev, Budapeşte, Sofya, Seul, Nottingham, Şanghay, Austin ve İstanbul olmak üzere 8 farklı yerde stüdyosu vardır. Son dönemlerde mali kriz yaşayan şirket çalışanlarının bir kısmını işten çıkarmak zorunda kaldı ve ardından şirketin CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Cevat Yerli‘de şirketteki pozisyonundan ayrılıp hissedar olarak kalmayı tercih etti. Şirketin başına ise Genel Müdür pozisyonunda olan Avni Yerli geçti.

Almanya menşeili bir şirket olmuş olsa da kurucularının Türk olması bizi her zaman gururlandırmış, mutlu etmiştir. Türkiye‘de bulunan oyuncu kitlesini de düşünen Crytek şirketi özel olarak Dublaj bile hazırlatmıştı ki hiç bir şirket Türk oyuncularına böylesine jest yapmazdı. Hatta üstüne İstanbul‘da bir ofis açtılar ve bölgenin merkezi konumuna getirdiler.

Umarız kısa süre içinde mali krizi geride bırakıp tekrar oyun severler için kaliteli oyunlar üretirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir