Kapat

Dünya’nın En Tehlikeli Dağı İle Tanışın!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/kV6iZRvilwc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Kogir ve Kechu olarak da bilinen K2 isimli dağ, Pakistan’da Himalayalar’da bulunan bir dağdır. Dünyanın en yüksek ikinci dağı olan ve Everest’ten sonra gelen bu dağ, 8611 metre yüksekliğe sahiptir.

Bununla birlikte, dağcılar ayakkabılarının tabanına yerleştirilmiş metal cihazlar ile buza karşı gelecek olan tehlikeleri ölçebiliyorlar.

İlk kez 1856’da İngiltere’nin Henry Haversham Godwin-Austen liderliğindeki bir Avrupa anketör ekibi tarafından bu dağ tehlikeli olarak kayıtlara geçmiştir.

“Tırmanması En Zor Dağ” Olarak İsimlendiriliyor

Bu dağın tepesine tırmanmak ve başarılı olmak kolay bir iş değil. Bu dağa meydan okumaya çalışan dört kişiden biri yol boyunca hayatını kaybediyor.

K2 Dağı Lanetli Mi?

İlk ciddi yükseliş denemesi 1902’de Oscar Eckstein ve Aleister Crowley tarafından gerçekleştirildi, ancak birkaç denemeden sonra, fiziksel eğitim ve elverişsiz hava koşulları olmadığından seferin hiçbir üyesi zirveye ulaşamadı.

İlgili Haber

31 Temmuz 1954’te, Ardito Desio liderliğindeki İtalya seferinin üyeleri olan Lino Lacedelli ve Achille Compagnoni zirveye ulaştılar.

Ancak, bu dağa tırmanmaya çalışırken çok sayıda dağcı öldü ve zirveyi ele geçirmeye çalışan tüm kadınlar iniş sırasında veya birkaç yıl sonra öldü. Böylece K2’nin lanetli olduğu efsanesi yayıldı.

Uzun yıllar boyunca bu efsane doğru gözüküyordu ancak 80’lerin on yılı, özellikle 1986’da, Polonyalı dağcı Wanda Rutkiewicz , K2’nin zirvesine ulaşan ilk kadın olarak tarihe karıştı. Ne yazık ki, 1992 yılında dünyanın üçüncü en yüksek dağı olan Kanchenjunga Dağı’ndayken öldü.

K2 ye çıkanlar, dağdan aşağı indikten sonra farklı tarihlerde 10 kişiden fazla insanın öldüğü düşünülüyor.

2013’te The Summit adlı bir belgesel yayınlandı , tırmanışın tadını, tehlikelerini açıkladı. Bu Belgesel sayesinde K2 hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir