Kapat

Android Telefonumda Neden WPS Yok?

WPS ( Wi-Fi Korumalı Kurulum ), cihazların bir internet erişim noktasına parola olmadan bağlanmasına olanak tanır. Wifiye bağlanmak için modem üzerinden düğmeye basmak yeterlidir. Ancak artık bu özellik yeni sürüm Android’de yok.

Android 9 Pie’nin 2018’de piyasaya sürülmesinden önce, Android ağ ayarlarında bir WPS seçeneği  yer alıyordu. Bu özellik, modemdeki WPS düğmesine basılmasıyla birlikte kullanılıyor ve telefonunuza parola girmeden Wi-Fi’ye bağlamanıza olanak tanıyor.

WPS GÜVENLİK SORUNU

WPS, kimileri için kolay ve hızlı bir özelliktir. Örneğin, bir arkadaşınızın veya aile üyenizin evinde olduğunuzu ve onların Wi-Fi ağına bağlanmak istediğinizi düşünün. Wifiye bağlanmak için modemde bir düğmeye basmak yeterlidir. Şifre ile hem uğraşmamış hem de kimseyi uğraştırmamış olursunuz.

Ancak, bu kolaylık aynı zamanda WPS ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. WPS güvenli bir protokol değildir. Bu nedenle birçok kişi , yeni bir modem veya menzil genişletici kurduğunda WPS’yi devre dışı bırakmanızı önerir. Bu cihazların çoğunda varsayılan olarak WPS aktif olarak gelir.

Peki WPS neden güvensiz? Modeme sekiz haneli bir Pine sahiptir. Telefonunuzdan bağlanabilmek için Android cihazınıza bu Pin’i girmelisiniz. Ancak WPS, bu pinin yalnızca ilk dört hanesini son dördünden ayrı olarak kontrol eder. Yalnızca 11.000 olası dört basamaklı kod olduğundan, PIN’i tahmin etmek çok daha kolaydır.

WPS’nin ikinci bir bağlantı yöntemi vardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi modem üzerinde ki WPS düğmesi. Bu tuş, fiziksel giriş gerektirdiğinden ve cihazlar yalnızca birkaç dakikalığına bağlanabildiğinden dolayı biraz daha güvenli olabilmektedir. Ancak Pin ile bağlantı her durumda açık olacağı için güvenlik sorunu hala devam edecektir.

Bu güvenlik sorunları nedeniyle Android, Android 9 Pie’de WPS desteğini kapattı. Artık QR kod ile bağlantı yaygınlaşmaya başlıyor.

Kısacası, artık yeni Android sürümleri WPS özelliğini kullanamıyor. Modemlerde hala bu özellik olsa da ilerleyen zamanlarda tarihe karışması olağan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir