Kapat

Minyatür Trex’ler İle Tanışın

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/V2QMxFiN4eA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Kuzey Carolina’da yapılan çalışmaların sonucunda küçük ve güçlü bir dinozorun kalıntıları keşfedildi. Moros intrepidus olarak isimlendirilen yeni tür, çok daha büyük Trex’in bir akrabası olarak tanımlanmaktadır. Bu bulgu , dinozorların zaman içinde nasıl geliştiği konusunda yeni bir bilgi aktarıyor.

Görünüşe göre T.rex her zaman “dinozorların kralı” değildi, ya da devasa bir boyuta sahip değildi. Moros intrepidus’un fosil kalıntıları, “kıyamet habercisi” anlamına gelen Emery County, Utah, ABD’de Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi’nde keşfedildi.

Basın açıklamalarında söylenen sözler,

“Moros hafif ve son derece hızlıydı .”

“Bu uyarlamalar, gelişmiş duyusal yeteneklerle birlikte, zorlu bir avcının işaretidir.” denildi.

Ekip, dinozorun sağ bacağı ve dişlerin bir Moor’a ait olabileceğini düşünüyor. Bir görüşe göre Trex’ler küçük boyutlarda en az 15 milyon yıl yaşamını sürdürmüşlerdir.

Araştırmacılar, yetişkin bir Trex’in ortalama 78 kilogram olduğunu ve yaklaşık 1.2 ila 3 metre yüksekliğe sahip olduğunu tahmin ediyor.

Bu yeni dinozorun fosilleri 2012’de ilk kez görüldü, ancak bu kemikleri diğer fosiller ile karşılaştırmak onları ve daha fazlasını bulabilmek zaman aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir