Kapat

Ölülerin Küllerini Yiyen Kabile Yanomamiler

Yanomamiler, Güney Amerika’nın izole edilmiş bir kabilesidir. Brezilya’nın kuzeyindeki ve güney Venezuela’nın ormanlarında ve dağlarında yaşarlar. Bazı kanılara göre Bering Boğazı’ndan 15 binden fazla yıl önce göç etmişler ve yavaş yavaş Güney Amerika’ya inmişlerdir.

Yanomami topraklarında ve genel olarak Amazon’da kırk yıldan uzun bir süredir, bu toplulukların bu topluluklarla medeniyetle bağlantı kurmasına yardımcı olan İtalyan kökenli Salesanlar tarafından Katolik misyonları kuruldu.

YANOMAMİ VE YERLİ YAMYAMLIK

Bir çok insan için yamyamlık korkunç bir insan hareketi olarak görülebilir. Ancak, uygarlıktan ayrılmış birçok kabilede veya kasabada bu uygulama yaygındır.

Yanomami kabilesi durumunda , ölü akrabalarının kemiklerinin yakıldığı cenaze töreninin yapıldığı, kutsal bir ritüel olarak görülen yerleşik anibalizm uygulanmaktadır. Daha sonra, küller aile üyeleri tarafından yenir.

Yanomami , ölen kişinin hayati enerjisinin kemiklerde bulunduğuna ve külleri yutarak onu aile grubuna yeniden birleştirdiğine inanır. Bu gelenek, ancak ölen kişinin iyi bir kişi olması durumunda geçerlidir.

YANOMAMİ KADINLARINDA SÜSLEME

Bu kabilenin kadınları vücutlarını, çoğunlukla kırmızı ve siyah olmak üzere birçok renkle boyarlar. Genellikle başlarına kolye ve tüy takarlar. Fakat en göze çarpan şey, yüzünü süslemek için burun bölümlerinde ve dudakların köşelerinde küçük bir çubuk bulundurmalarıdır.

“Ölülerin Küllerini Yiyen Kabile Yanomamiler” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir