Kapat

Japonya’daki Robotlar Artık Kahvede Yapıyor

Japonya'daki Robotlar Artık Kahvede Yapıyor

Japonya’da, müşterilerin yeni bir kahve ve servis anlayışını görebilecekleri bir ortamı sundu. Sawyer adlı robot, bu hafta Tokyo’nun şehir merkezinde ticaret ve alışveriş bölgesi olan Şenya’nın Henna Cafe’sinde tanıtıldı. Japon dükkanının adı “tuhaf cafe” anlamına geliyor.

Tek kollu robot, bir satış makinesinden satın alınan bir bileti tarıyor ve müşteriyi tanıyor. Bir karikatür ekranına sahip olan Barista, düz bir tonda soruyor. “Lezzetli bir kahve ister misiniz?” “Buradaki insandan daha iyisini yapabilirim.”

Kahve çekirdeklerini öğütüyor ve ardından bir filtre dolduruyor ve aynı anda beş kişiye kadar bir kağıt bardak üzerine sıcak su dökebiliyor. Bir fincan demlenmiş kahve 320 Yen (10.27 TL) tutuyor ve sadece 1 dakika içerisinde hazır. Sawyer, ayrıca, orta şekerli, sıcak çikolata ve yeşil çay latte gibi altı çeşit sıcak içecek için otomatik bir makine çalıştırabiliyor.

Kafe operatörü, seyahat acentesi HIS Co, robotların müşterileri eğlendirirken üretkenliği artıracağını söylüyor.

Ayrıca Bakınız: Londra Kafe, ‘Selfieccino’ Latte Sanatını Tanıttı

HIS’teki kurumsal planlama genel müdürü Masataka Tamaki, “Verimliliği artırmak önemli bir noktadır” dedi. Sadece bir kişinin robot kafeteryayı denetlemesi gerektiğini, bunun da daha iyi bir kaliteye hizmet edebilmesi için düzenli bir kafede ihtiyaç duyulan birkaç kişiyle karşılaştırılması gerektiğini söyledi. Makul uygun fiyatlı bir kahve keyfi.

Tamaki sadece verimlilikle ilgili olmadığını “Robotun müşterileri eğlendirmesini istiyoruz, bu nedenle bir satış makinesinde kahve satın almak gibi değil” dedi. Mahalle’de çalışan 68 yaşında bir restoran çalışanı olan Takeshi Yamamoto, robot kafe ile yaptığı ilk tecrübenin çok keyifli olduğunu ve robot yapımı kahvenin lezzetli olduğunu söyledi.

“Bir yudum alırken Yamamoto,” Oldukça lezzetli ve çok zevkli “dedi. “Makinede üretilen kahveyi marketlerde de alabilirsin ve gayet iyi ama buradaki eğlenceyi asla yaşayamazsın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir