Kapat

Dikkat! Bu Araba Sizin Aklınızı Okuyabilecek

Nissan, sürücünün aklını okuyabilen bir araba geliştirdiğini iddia ediyor.

Nissan, sürücünün aklını okuyabilen bir araba geliştirdiğini iddia ediyor.

Tıpta uyarlanan yazılım, bir aracın tepkisini artırmak için sürücünün düşüncelerini harekete geçiriyor. Teknoloji Ocak ayında ikinci haftasında Las Vegas’ta Tüketici Elektroniği Fuarı’nda açılacak.

Yazılım, beyin dalgası aktivitesini, direksiyonu çevirerek ya da frenlere basarak, istenen hareketi algılıyor. Nissan sistemin , sürücü eylemi yapmadan 0,2-0,5 saniye önceden bunu algılayabildiğini söyledi.

Nissan’ın başkan yardımcısı Daniele Schillaci, yazılımın çok ileriri seviyeye geçtiğini söyledi.

“Çoğu insan özerk sürüşü düşündüğünde, insanların kontrolleri makinelere bıraktığı geleceğe dair çok kişisel olmayan bir vizyona sahipler. Bununla birlikte, B2V teknolojisi, aksine, kendi beyinlerinden gelen sinyalleri kullanarak sürücüyü daha heyecan verici ve keyifli hale getiriyor “diye belirtti.

B2V araştırmasına öncülük eden Japonya’daki Nissan Araştırma Merkezi’ndeki kıdemli yenilik araştırmacısı Dr. Lucian Gheorghe, “Diğer potansiyel kullanımlar arasında aracın iç ortamının ayarlanması yer alıyor” dedi. Örneğin, teknoloji, sürücünün gördüklerini ayarlamak ve daha rahatlatıcı bir ortam yaratmak için sanal gerçekliliği kullanabilir.

Gheorghe, “Teknolojinin potansiyel uygulamaları inanılmaz” dedi. “Bu araştırma gelecek yıllardaki araçlarımızın içinde daha fazla Nissan yeniliği için bir katalizör olacak” dedi.

Nissan, CES’de teknolojinin bazı unsurlarını göstermek için bir sürüş simülatörü kullanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.