Kapat

Kuşlar Uçarken Uyuyabilir mi?

    Pek çok gözlem ve bulgu her şeyden önce de canlılar dünyasında çok yaygın oluşu uykunun beyinde önemli işlevleri olduğuna işaret ediyor. Görünüşe göre tüm hayvanlar, bir süre bilinçsiz ve tepkisiz halde olmanın getirdiği büyük risklere rağmen uyuyor.Bazı canlılar yaşam düzenlerinde uykuya yer verebilmek için sıra dışı özellikler bile geliştirmiş.

   
 Uykusuzluk performansı olumsuz etkilediği için bu kuşların uçuş sırasında da uyudukları ve büyük olasılıkla onların da beyinlerinin bir yarı küresiyle uyudukları varsayılıyor.Kuşların havadayken beyinlerinin bir yarısı uyku durumunda, diğer yarısı ise uyanık durumdayken uyku ihtiyaçlarını karşılayabildikleri düşünülüyordu.
 Yapılan son çalışmalarda, kuşların uçarken beyinlerinin sadece bir yarısının ya da her iki yarısının uyku halinde olabileceği anlaşıldı. Beynin bir yarısının uykuda, diğer yarısının uyanık olduğu durumda, kuşların bir gözü de açık oluyor. Açık olan gözden gelen veriler beynin uyanık olan yarısı tarafından değerlendiriliyor. Böylece kuşlar çevrelerindeki potansiyel tehlikelerden haberdar olabiliyor. 
Kuşların havada uyurken beyinlerinin her iki yarısının da uyku halinde olması çok kısa sürüyor. REM uykusuna gelince, bu uyku modu kasları geçici süre felç ettiğinden kuşlar ancak bir iki saniye süreyle REM uykusuna dalmışlar ve bu sırada kafalarının aşağı düştüğü belirlenmiş.Bir başka ilginç bulgu da,  yerdeyken 12 saatten fazla uyuyan bu kuşların, uçuş halindeki uyku sürelerinin 24 saat içinde toplam 42 dakikayı geçmemesi.

“Kuşlar Uçarken Uyuyabilir mi?” üzerine 1 yorum

  1. Yakup Topcu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir