Kapat

Yeni İnsan Türü Kalıntıları Bulundu!

Bir araştırma ekibi, Filipinler’deki Callao mağarasında yeni bir insan türünün kalıntılarını keşfetti. Bu kalıntılar insanların evrimsel tarihinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Bu bulgu, Güneydoğu Asya’da insanın evrimini apaçık göstermektedir.

Yeni İnsan Türü Homo Luzonensis

Yeni insan türü Homo luzonensis , Callao mağarasında yapılan kazılarda 60 bin yıllık fosillerin bulunduğu Luzon adasının adını almıştır.

Araştırmacılar, aynı arkeolojik kazıda en az iki yetişkin ve bir çocuk kalıntısı olduğunu dile getiriyorlar.

Bu fosil kalıntıları dişlerin yanı sıra yetişkin parmak kemiklerini de bulunduruyor.

Bazı çok ilginç özellikler var. Örneğin, dişler çok küçük. Genel olarak dişlerin boyutu, her zaman olmamakla birlikte, bir memelinin vücut boyutunu yansıtır, dolayısıyla Homo luzonensis’in nispeten küçük olduğu sonucuna varabiliriz.

Öte yandan, el ve ayak kemikleri, australopithecines türüne çok benzer gibi görünüyor. Yaklaşık 2 milyon yıl önce, tam olarak Afrika’da yaşıyorlardı ve modern insanlar olan Homo grubunun ataları olarak kabul ediliyorlar.

Bir tezde verilen sorular, “Bu özelliklerden bazılarının ada yaşamına adaptasyon olarak mı gelişti? yoksa 2 milyon yıl önceki atalarının Homo luzonensis’e iletilen anatomik kalıntısı mı? ” soruları tartışılıyor.

Homo luzonensis’in kökenleri ve Luzon adasındaki uzun yaşamları hakkında hala bulunamayan sorular olsa da, Callao mağarası yakınında yapılan kazılarda yaklaşık 700.000 yıl önce kurban edilmiş bir gergedan ve taş aletleri bulunmuştur.

Homo Ailesinin Bilmecesi

Homo luzonensis, Filipin takımadalarının güneydoğusunda, Flores adasında bulunan Homo floresiensis veya “hobbit” ile bazı benzersiz özellikler taşımaktadır.

Homo sapiens’in Asya’ya gelmesiyle Hobbits’lerin soyları 60 bin yıl önce tükendi.

Homo luzonensis’in kalıntılarının çoğu aynı tarihi dokuya sahiptir. Bu, sapienlerin uzak akrabaların ortadan kaybolmasıyla bir ilgisi olup olmadığına dair yeni bir soru halin gelmiştir.

Filipinler ve Araştırmanın Geleceği

Luzon’daki bulgulara ek olarak, Sulawesi adasında yaklaşık 200 bin yıl öncesine kadar uzanan taş aletler bulundu. Bu, eski insanların Güneydoğu Asya’nın büyük adalarının çoğunda yaşadığı anlamına geliyor.

Filipinler, takımadaların belirlenmesini kolaylaştıracak kadar ayrılmış bir grubun adayı oluşturduğunu gösteriyor. Bu ülkede yapılan arkeolojik araştırmaların Homo grubunun birkaç türünün keşfedilmesi isabetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir