Kapat

Fotoğrafı Çekilen Kara Delik Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Bilgi

Tarihi bir gelişmeden sonra, bir kara deliğin eşi benzeri görülmemiş ilk görüntüsü çekildi. Bu günden itibaren bilimde yeni bir dönem başlıyor.

1. KARA DELİĞİN YOĞUNLUĞU

Fotoğraflanan kara delik, M87 galaksisinin merkezinde bulunan Messier 87 (M87) olarak adlandırılıyor. Dünya’dan 55 milyon ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen, bu kara delik fotoğraflanabilmiştir.

2. EVRENDE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Kulağa muazzam gelebilir, ancak gerçek şu ki, fotoğraf çekmeye çalışmak Ay’da bir karınca canlandırmak istemek gibidir.

3. DIŞ KOŞULLARA RAĞMEN ELDE EDİLEN BAŞARI

Bu proje, farklı konumlardaki birkaç teleskopu birbirine bağlayarak kara deliklerin görüntülerini çekmeyi amaçlayan ve yaklaşık Dünya boyutunda dev bir sanal teleskop oluşturan uluslararası bir bilimsel projedir.

4. Fotoğrafların Kalitesi ve Kapladığı Alan

Internet üzerinden yönetilmesi imkansız olan beş Petabayta (5 bin Terabayt veya 5 milyon Gigabayt) ulaşan boyutlarda görüntüler elde edilmiştir.

5. KARADELİĞİN ÖNEMİ

Kara delikler, yıldızların ve galaksilerin oluşumunu ve evrimini derinden etkileyen kozmosun hakemleri gibidir.

Bu nedenle, bu imge , Evrenin doğasını anlamaya, gelişmiş teorileri onaylamaya ve yenilerini önermek için bilgi sağlamaya yardımcı olacaktır .

Örneğin, bir akkor gaz diski gibi aydınlık bir bölgeye batırıldığında, karadelik, gölgeye benzer karanlık bir bölge oluşturur, Einstein’ın Genel Relativite Teorisi tarafından tahmin edilen ve daha önce hiç görülmemiş bir şey.

Proje iki yıl sürdü, ve elde edilen görsel tarihsel ve gelecek için yardımcı bir aracı olarak kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir