Kapat

Volkswagen, 2018 Yılında 10.83 Milyon Otomobil Satışı Yaptı

Bir önceki yılda olduğu gibi, Alman Şirketler birliği, dünyanın en büyük motorlu taşıt üreticisi olarak konumunu koruyor. Ancak, hafif araçlar grubu bu konuma dahil edilemiyor.

2017’de olduğu gibi Volkswagen Şirketi, 2018‘de dünya genelinde en büyük otomobil üreticisi grubunda yerini alıyor ve Volkswagen, SEAT, Škoda, Audi, Porsche, Bentley, VW ticari araçları da dahil olmak üzere tüm iştirakleri ile birlikte 10,83 milyon araç satışı yapmıştır.

Hal böyle iken yalnızca binek araçları sayarsak, rakam 10.6 milyon adede düşüyor. Bu sayının ana satışı pek etkilediğini söyleyemeyiz ancak Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance‘ın bu kategorideki ilk sırayı 10.76 milyon binek otomobil ve hafif ticari araç ile VW’nin sırasını kaptırdığını ele alabiliriz. Renault-Japon ittifakı, Renault kamyon sınıfını Volvo Trucks’a sattıktan sonra artık ağır araçlar üretmiyor.

Nissan, 2017’ye kıyasla % 2,8 daha az bağlı ortaklıklarından Datsun ve Infiniti’ye ek olarak 5.65 milyon adet ile yerini alıyor. Renault, Dacia ve Lada ile birlikte, 3.88 milyon otomobil ile % 3.2 oranında büyüdü. 1.22 milyon ile Mitsubishi, SUV / Crossover stratejisi % 18’lik olağanüstü bir büyüme kaydetti.

İttifak ve özellikle Nissan , hem işbirliği anlaşmasında hem de her markanın patronu olan Carlos Ghosn’in geçen yıl tutuklanmasıyla satışında ciddi anlamda etkilendi.

Toyota, ortakları Lexus, Daihatsu ve Hino 10.59 milyon otomobil satışı ile üçüncü sırayı alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir