Kapat

Venüs: Güneş Sisteminin En Sıcak Gezegeni

Güneş Sisteminin En Sıcak Gezegeni Hangisidir?

Venüs, kesinlikle ziyaret etmek istemeyeceğiniz gezegenlerden biridir. Bu kesin yargımızın gerekçeli sebebi Venüs gezegeninin sıcaklığından gelmektedir. Sıcaklık bir kurşunu eritebilecek yüksekliktedir. Bu yüzden Güneş Sisteminin en sıcak gezegeni Venüs olarak bilinmektedir.

Bu durum, Venüs’ün Güneş Sistemindeki en sıcak gezegen unvanını almasını sağlamaktadır.

VENÜS: CEHENNEM GİBİ BİR YER

Güneşe olan mesafeden ölçülen ve Güneş Sistemimizin ikinci gezegeni olan Venüs, bilim adamları tarafından “infernal” yani Şeytani olarak tanımlanmaktadır. Venüs’ün koşullarından dolayı, orada herhangi bir yaşam ve yaşamsal fonksiyonların olamayacağını biliyoruz.

Dünyanın Kız Kardeşi Venüs

Dünya’nın kız kardeşi olarak da anılan bu gezegen, karbondioksit ve sülfürik asitten oluşan yağmur bulutları ve zehirli bir ortamı bulunan sıcaklık değerleri bulundurur. Venüs’ün Atmosferi, 462 santigrat derece olan ve % 96 karbondioksitten oluşan boğucu bir atmosfere sahiptir.

VENÜS, DÜNYA’DAN 93 KAT DAHA YÜKSEK BİR ATMOSFERİK BASINCA SAHİPTİR.

Venüs Gezegeninde Deniz veya Su Kalıntısı Olma Olasılığı Var Mıdır?

Birçok bilim adamı Venüs’ün bir zamanlar çok farklı bir yer olduğunu, yüzeyinde daha serin bir atmosfer ve sıvı okyanusların bulunduğunu söylüyorlar.

Jeolojik analizler gezegenin okyanuslarla çevrili olduğunu, ve daha soğuk bir atmosfere sahip olabileceğini ve hatta yaşamın bile mümkün olabileceğini gösteriyor.

Ele alınan ilk teori, birkaç milyon yıl önce Venüs’ün, tersine dönüşünü yavaşlatan devasa bir nesne ile çarpıştığını vurguluyor. Ancak, yeni teoriler bu teorileri tamamen çürütmektedir.

Gökbilimciler, Venüs’teki okyanus gelgitlerinin her milyon yılda bir 72 Dünya günü azaldığını keşfetti.

Okyanus akıntıları, sıvı okyanuslara sahip olan gezegenlerin dönüşünde bir fren görevi görmektedir. Bu, içinde yaşadıkları ana kaya üzerindeki akıntıların sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Mesela, Dünya üzerindeki okyanuslar gezegenimizin dönüşünü her milyon yılda bir 20 saniyede yavaşlatıyor. Ancak Venüs’te, okyanus freni çok daha yavaş işlemektedir.

Onaylanan Teori Nedir?

Uzmanlar güneşin gezegen üzerinde dönme etkisinin okyanusları çok yavaş buharlaştırdığına ve gezegeni bugün olduğu gibi kabul edilemez bir yere dönüştüren ezici bir sera etkisini tetiklediğine inanıyorlar.

  • Dünya 24 saatten biraz daha az bir sürede tam dönüş yapmaktadır.
  • Mars 24 saatten biraz daha uzun sürmektedir.
  • Venüs’ün tek bir dönüşü tamamlaması 243 Dünya günü sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir