Kapat

Dünya Neden Dönüyor?

Dünya her gün ekseni etrafında dönüyor, güneşin doğuşunu ve gün batımını gezegende hayatın günlük bir özelliği haline getiriyor.

Bunu 4,6 milyar yıl önce oluşturduğundan beri yapmıştı, ve dünya sona erinceye kadar da devam edecek.

Ama neden dönüyor?

Dünya, yeni doğan güneşin etrafında dönen bir gaz ve toz bulutundan oluştu. Dünya’yı oluşturmak için bir araya gelen toz ve kaya parçaları Büyüdükçe, uzay kayaları, gelişmekte olan gezegenle çarpışmaya devam ederek, onu döndüren kuvvetler uyguladı. İlk güneş sistemindeki tüm enkazlar, yaklaşık olarak aynı doğrultuda güneşin etrafında dönerken, çarpışmalar Dünya’yı ve güneş sistemindeki diğer her şeyi de bu yöne çevirdi.

Ama neden güneş sistemi ilk etapta dönüyordu? Güneş ve güneş sistemi, kendi ağırlığı nedeniyle bir toz ve gaz bulutu çökmesinden oluştu. Geri kalan malzeme çevreye, gezegen oluşturan diske girerken, gazın çoğu güneş olmak üzere yoğunlaşmıştır. Çökmeden önce, gaz molekülleri ve toz parçacıkları tüm yerlere doğru hareket ediyordu, ama belli bir noktada, bir miktar gaz ve tozun dönme hareketini ayarlayarak belirli bir yönde biraz daha fazla kayması oldu. Gaz bulutu daha sonra çöktüğünde, bulutun dönüşü hızlandırıldı – tıpkı şekil patencilerin kollarını ve bacaklarını tutarken daha hızlı döndüğü gibi.

İşleri yavaşlatmak için bir neden olmadığı için, bir şeyler dönmeye başladığında, genellikle devam eder. Bu durumda dönen güneş sistemi, nesnenin dönmeye devam etme eğilimini tanımlayan bir miktar olan açısal momentum olarak adlandırılan bir çok şey içeriyordu. Sonuç olarak, tüm gezegenler muhtemelen güneş sistemi oluşturulduğunda aynı yönde eğrildi.

Ancak bugün, bazı gezegenler hareketlerine kendi spinlerini koydular. Venüs dünyaya zıt yönde döner ve Uranüs’ün spin ekseni 90 derece eğimlidir. Bilim adamları bu gezegenlerin bu şekilde nasıl var olduklarından emin değiller ama bazı fikirleri var.

Venüs, belki bir çarpışma nedeniyle kendi rotasyon çevirmek için. Ya da belki de diğer gezegenler gibi dönmeye başladı. Zamanla, güneşin Venüs’ün kalın bulutları üzerindeki yerçekimi çekişi, gezegenin çekirdeği ve mantosu arasındaki sürtünme ile birleşince, dönüşün dönmesine neden oldu .

Nature dergisinde yayınlanan bir 2001 çalışması , güneş ve diğer faktörler ile yerçekimsel etkileşimlerin Venüs’ün yavaşlamasına ve tersine dönmesine neden olabileceğini öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir