Kapat

Kısayol Virüsü Nedir? USB Bellek Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

Usb Flash Disk veya SD Kartlar, bir bilgisayardan diğerine veri aktarmak için çok yaygın kullanılan cihazlardır, bazen Usb belleği Bilgisayara bağlarken hata alırız. Dsoya aktarım sırasında alınan hatalardan biri Kısayol Hatasıdır. Bu Kısayol virüsü olarak bilinen bir Virüsdür , Usb bellekte/ Hard diskte her dosyayı kısayollara dönüştürür. Bu yazıda kısayol virüsünü bilgisayarınızın yanı sıra flash sürücünüzden de kaldırmanız birkaç ipucu vereceğiz.

USB Flash Sürücü ve Bilgisayardan Kısayol Virüs Nasıl Kaldırılır

Pendrive, SD Kartlar veya Flash sürücüler, bir bilgisayardan diğerine veri aktarmak için çok yaygın bir cihazdır, bazen Pendrive’ı Bilgisayara bağlarken hata alırız ve veri aktarımı sırasında bunlardan biri Kısayol Hatası, temel olarak, Kısayol virüs olarak bilinen bir Virüsdür , Pendrive / Hard diskte her dosyayı kısayollara dönüştürür , bu yazıda kısayol virüsünü bilgisayarınızın yanı sıra flash sürücünüzden de kaldırmanız için size yol gösterecektir.

Kısayol Virüsü Nedir ve Nasıl Yayılır?

Bir flash sürücüyü virüslü bir bilgisayara bağladığımızda ve herhangi bir dosyayı PC’den flash sürücüye aktardığımızda, otomatik olarak usb diske virüs bulaşır ve tüm dosyalar Kısayol olarak görünür.

Bu virüs, Flash Sürücüler, Harici Sabit disk, Telefon Belleği, Bellek kartı veya herhangi bir Memory Stick gibi harici depolama ortamlarını etkileyebilir, bu, başlangıçta çevrimiçi olarak yayılan ve bir bilgisayardan diğerine yayılan ve kısayol olan dosyaların kısayollarını içeren kötü amaçlı bir yazılımdır. USB sürücü herhangi bir dosyayı açmaya çalışırsa hata mesajı alırsınız.

Dosyaların kısayol sorunu aşağıdaki gibidir. (D 🙂

USB disk’ten Kısayol Virüs Nasıl Kaldırılır?

USB diskinizde önemli dosyaları yoksa Biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz, ancak önemli dosyalar içeriyorsa biçimlendiremeyeceksiniz.

Kısayol Virüs kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1. cmd‘ye sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır “ a tıklayın.

Adım 2. Bilgisayarım‘dan Usb diskinizin etiketini bulun. Örneğin xxx usb bellek İ harfi ile tanımlanmış bulunuyor. Usb etiketinizi CMD ekranına (Benim ki i harfi) i: yazıp Enter tuşuna basınız.

Adım 3. cmd penceresine del *.lnk  yazın ve klavyenizde Enter tuşuna basın.

Adım 4. Bu komutu attrib -s -r -h *.* /s /d /l yazın ve Entera basın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir