Kapat

Yapraklar Sonbaharda Neden Renk Değiştirir

Bu güzel yıllık olayda dünya bizi hayrete düşürüyor, ama neden ilk etapta bu şekilde olmuyor?

Sonbahar mevsimi ile sonbahar yaprakları muhteşem görüntüsünü sergiliyor. Yaz sıcağı azaldıktan sonra ağaçlar, yeşilden kırmızı, turuncu ve sarı renk tonlarının ateşli görüntüsüne dönüşüyor. Renk değiştirme süreci gerçekten büyülüdür. Ancak, dünyadaki çoğu fenomende olduğu gibi, bu olayın tam olarak bilimsel bir açıklaması bulunuyor.

Sonbahar renklerinin yaprakları güzel olsa da, dönüşümlerinin ardındaki şey nedir. Özünde, yaprakların kendilerini aç bırakıp ölmelerine şahit olacağız.

Ama önce, yaprakların renk değiştirmesinin nedenini anlamak için, neden ilk olarak yeşil olduklarını anlamak önemlidir.

Fotosentez Sonucu Yeşil Yaprak Oluşur

Okul çağında, muhtemelen fotosentez sürecini öğrendiniz. Eğer bilmiyorsanız kısaca açıklayalım.

Türkçe’de fotosentez, “ışıkla bir araya getirme” anlamına gelir ve çünkü bitkilerin hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları yiyecekleri üretmek için güneş ışığı gerekiyor.

Bitkiler canlı kalmak için üç şeye ihtiyaç duyar; su, karbondioksit ve güneş ışığı. Su, bir ağaç veya bitki tarafından köklerinden emilir. Karbondioksit bitkinin yaprakları, çiçekleri, dalları, sapları ve kökleri gibi küçük deliklerden emilir.

Güneş ışığı, ağacın yapraklarında klorofil olarak bilinen bir kimyasal tarafından emilir. Klorofil kırmızı ve mavi ışığı emer, bu yüzden yeşil görünür.

Peki Bu renk değişimi neden olur?

Yeşil klorofil pigmentlerine ek olarak, bir bitkinin yaprakları da her zaman içinde sarı ve turuncu pigmentlere sahiptir. Sarı ve turuncu renkler, havuçtaki ve mısırdaki renklerden de sorumlu olan karotenoidler adı verilen pigmentlerden kaynaklanır.

Ancak yılın çoğu, bu diğer, daha sıcak renkler, bitkideki büyük miktarlarda klorofil tarafından maskelenir. Sıcaklıklar düşmeye başladığında ve klorofil üretimi azalmaya başladığında, diğer renkler ortaya çıkar.

Kırmızı yapraklar düşmeye hazır

Yapraklar renk değiştirdiğinde, başka bir pigment görünür: kırmızılar için flavonoidler sorumludur. Bu renkler, yalnızca sıcaklık düştüğünde üretildiği için düşmeye meğillidir.

Düşüş genellikle parlak güneş ışığının fakat daha serin havanın birleşimidir ve bu şartlar altında yapraklardaki kehribar, kırmızı ve kırmızı tonlar üretilebilir. Sonuç olarak, güneşli günlerin ve soğuk gecelerin bulunduğu sonbaharlar en parlak kırmızı renklere sahip olacaktır. Yaprakların yoğunluğu, nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişecektir ve ani don, daha parlak renklerin ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir