Kapat

Thomas Edison’un Hayatı ve Yaptığı İcatlar

Thomas Edison ilk akkor ampul ve fonograf gibi icatları piyasaya çıkaran bir mucittir. Thomas Edison icatları için 1000’in üzerinde patente sahiptir.

Thomas Edison kimdir?

Thomas Edison, Amerika’nın en bilinen iş adamlarından ve yenilikçilerinden biri olarak kabul edilen bir Amerikan mucittir. Edison, mütevazi bir tutum ile ticarete atılmıştır. İlk akkor ampul de dahil olmak üzere büyük teknolojinin mucidi olarak çalışmaları vardır. Günümüzün Endüstri Devriminde Amerika’nın ekonomisini oluşturmaya yardım ettiği için takdir edilmektedir.

Thomas Edison ne icat etti?

Thomas Edison’un icatları arasında telgraf, üniversal stok kartı, fonograf, ilk pratik akkor elektrik ampulü, alkalin akümülatörler ve Kinetograph (hareketli görüntüler için bir kamera) yer alıyor.

Thomas Edison Ne Zaman Doğdu?

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847’de Ohio’nun, Milan eyaletinde doğdu. Edison’un 7 kardeşi vardır. Edison en küçük olanlarıdır.

Babası Kanada’dan sürgün edilmiş bir politik eylemciydi, annesi ise başarılı bir öğretmendi ve Thomas’ın başarısında büyük bir etkisi oldu.

Çocukluk ve Eğitim

Scarlet ateşi (Kızıl hastalığı) ve kulak enfeksiyonları soru olan Edison, her iki kulağında da işitme güçlüğü çekiyordu ve ilerleyen yaşlarda bu kulak sorunu Edison’u sağır hale getirmişti.

1854 yılında Edison’un ailesi, Michigan, Port Huron’a taşındı. Dikkat dağınıklığı olan hiperaktif bir çocuk olan Edison, öğretmeni tarafından “Olumsuz” not aldı

Annesi onu hızla okuldan aldı ve evde öğrenimine başladı. 11 yaşındayken, çok çeşitli konularda kitap okuyarak bilgi edinme konusunda çok çaba sarfetti.

Edison, 12 yaşındayken, Grand Trunk Demiryolu hattı boyunca yolculara gazete satması için ebeveynlerinden izin aldı.

Güncel makaleler yolcuların ilgisini çekti. Edison ayrıca tren bagajına yerleştirdiği küçük bir laboratuvarda kimyasal deneyler yapmak için demiryolu erişimini kullandı. Deneylerinden biri sırasında, kimyasal bir yangın başladı ve araç alev aldı.

Telgrafçı Edison

Edison demiryolu için çalışırken, yaşadığı olay onun için tamamen tesadüftü. Thomas, bir iş adamı tarafından Telgraf sahibi olmuştu ve onu öğrenmeye başlamıştı. 15 yaşına gelince telgraf operatörü olarak çalışacak kadar bilgisi vardı.

1866’da, 19 yaşındayken, Edison Associated Press için çalışmak üzere Kentucky, Louisville’e taşındı. Gece vardiyası süresince, zamanının çoğunu okumaya ve deney yapmaya harcadı. Objektif inceleme ve deneylerle kendini kanıtlayan sınırsız bir düşünce ve sorgulama tarzı geliştirdi.

Edison, 1868’de, sevgili annesinin akıl hastası olduğunu öğrendi ve hemen eve döndü.

Bir arkadaşının önerisi üzerine, Western Union Şirketi için çalışmak üzere Boston’a gitti . O sırada, Boston Amerika’nın bilim ve kültür merkezi idi ve Edison buna ayak uydurdu. Boş zamanlarında, yasama meclisindeki oyları hızlıca kullanmak için bir elektronik oy kayıt cihazı tasarladı ve patentini aldı.

Çocukları

1871’de Edison, 16 yaşındaki Mary Stilwell ile evlendi. 13 yıllık evlilikleri sırasında, üç çocuk babasıydı; Marion, Thomas ve William.

1884 yılında, Mary, 29 yaşında şüpheli bir beyin tümörü yüzünden öldü. İki yıl sonra, Edison 19 yaşında Mina Miller ile evlendi.

Thomas Edison’nun Buluşları

1869’da, 22 yaşındayken, Edison New York City’ye taşındı ve ilk buluşunu geliştirdi; Universal Stock Printer (Gelişmiş Stok Yazıcısı) olarak adlandırılan ve çeşitli stok işlemlerinin işlemlerini senkronize eden gelişmiş bir stok kartı.

Altın ve Hisse Senedi Şirketini çok etkiledi, ve bu ürüne 40.000 dolar verdiler. Bu başarı ile, kendisini mucit olmaya adayan Edison, telgrafçılığı bıraktı.

1870’lerin başında, Thomas Edison birinci sınıf mucit olarak ün kazanmıştı. 1870 yılında Newark, New Jersey’de ilk küçük laboratuvar ve üretim tesisini kurdu ve birkaç makinist ile çalıştı.

Bağımsız bir girişimci olan Edison, çok sayıda ortaklık kurdu ve en yüksek teklifi veren için ürünler geliştirdi. Genelde bu, endüstri lideri olan Western Union Telgraf Şirketi idi, ancak sık sık, Western Union’ın rakipleriyle de işbirliği yapıyordu.

Dörtlü Telgraf

Böyle bir örnekte Edison, Western Union için aynı tel üzerinde iki farklı yönde iki sinyal iletebilen dörtlü telgraf tasarladı.

Edison, 1876’da genişleyen operasyonlarını Menlo Park, New Jersey’e taşıdı ve makine atölyeleri ve laboratuvarları içeren bağımsız bir endüstriyel araştırma tesisi kurdu.

Fonograf

1877 yılının Aralık ayında, Edison ses kaydı için bir yöntem geliştirdi.

Fonografın ilk testinde “Mary’nin küçük bir kuzusu vardı” cümlesi geçmiştir.

Ampul

Thomas Edison ilk ampulün mucidi olmasa da, kitlelere getirilmesine yardımcı olan teknolojiyi geliştirdi. Edison, İngiliz mucit Humphry Davy’nin 1800’lerin başlarında ilk erken elektrik ark lambası buluşunu ticarete dökerek daha fazla kitleye yaydı.

Patentler

Ömrü boyunca, Edison 1.093 ABD patenti aldı ve başarısız olan veya terkedilmiş olan 500 ila 600 adet daha bulunuyor.

Electrographic Oy-Recorder için ilk patentini 13 Ekim 1868’de 21 yaşında sahip olmuştu.

Thomas Edison ve Nikola Tesla

Edison uzun süredir devam eden bir rekabet içinde , bir süre Edison’un şirketiyle çalışan akademik eğitime sahip, mühendis statüsünde olan Nikola Tesla ile çalışıyordu.

1885’te anlaşmazlıklar başladı ve “Tesla’nın savunduğu alternatif akımlara karşı Edison’un tercih ettiği doğru akım elektrik kullanımı hakkında “Akımlar Savaşı” başladı . Tesla daha sonra Edison’un rakibi olan George Westinghouse ile ortaklığa girdi ve bu da elektrik enerjisi konusunda büyük bir iş kan davası meydana getirdi.

Thomas Edison Ne Zaman Öldü?

Thomas Edison, 18 Ekim 1931’de, West Orange, New Jersey’deki evinde, Glenmont’taki diyabet komplikasyonlarından öldü. Öldüğünde 84 yaşındaydı.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok topluluk ve şirket Edison’u anmak için kısa süreliğine elektriklerini kapattılar.

“Thomas Edison’un Hayatı ve Yaptığı İcatlar” üzerine 2 yorum

    • Yakup Topcu says:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir