Kapat

Silikon Vadisi Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Silikon Vadisi Nedir?

Silikon Vadisi, Apple, Google, Facebook ve Netflix dahil olmak üzere çok sayıda teknoloji odaklı şirketlere ev sahipliği yapan, Santa Clara Vadisi merkezli Kuzey Kaliforniya bölgesinde ki alana verilen isimdir.

Silikon Vadisi’nin Yükselişi

Silikon Vadisi, Güney San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki bir bölgeye verilen isimdir. Burada önde gelen teknoloji şirketleri ile tanınmaktadır. Silikon Vadisi (Silicon Valley) ismi, 1970’lerde, bölgenin tüm modern mikroişlemcilerde kullanılan silikon transistörüne olan teknolojik gelişimini ve teknolojinin ilerlemesine dayanarak silikon vadisi ismini almıştır.

Şu anda dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan Silikon Vadisi, küresel bir teknolojik yenilik merkezi olarak bilinmektedir. Silikon Vadisi, bölgenin en büyük şehri olan San Jose’de bulunmaktadır. Brookings Enstitüsü, 2015 yılında San Jose, Zürih, İsviçre ve Oslo, Norveç’in ardında, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla içerisinde üçüncü sırada yer aldı. 2012 yılının Mayıs ayında,  New York Times, Santa Clara County ve komşusu San Mateo County’deki hanelerin %14’ünün yılda 200.000 dolardan fazla kazandığını bildirdi.

Silikon Vadisi’nde birçok yüksek profilli teknoloji şirketi kuruldu ve bu da bölgeyi risk sermayesi yatırımcıları için cazip bir hedef haline getirdi. 2017 yılında Silikon Vadisi merkezli en değerli şirketler arasında Alphabet (Bilinen adıyla Google), Apple, Chevron, Cisco Systems, Facebook, Intel, Netflix, Nvidia, Oracle, Visa ve Wells Fargo gibi şirketler yer alıyor.

Son yıllarda, Silicon Valley bilgisayar şirketleri, ileri teknoloji işletim sistemleri ve kullanıcı arabirimlerinin yanı sıra İnternet hizmetleri ve çeşitli yazılımlar geliştirmektedir. Bu alanda meydana gelen yüksek teknoloji üretimi ve yazılım üretimi nedeniyle, Silikon Vadisi, ABD’deki en yüksek ücretli bilgi teknolojisi işlerine sahip olduğu söyleniyor.

Silikon Vadisi’de ev kiraları son derece yüksek rakamlarda. Ancak Vadi’de çalışanların yıllık gelirleri son derece tatmin edici. Gelirler 80.000 dolar civarında ve yaklaşık 250.000 kişi çalışıyor. Şirketlerin çalışanlarına sundukları yaşam ise son derece mükemmel. Yüzme havuzları, masaj salonları, ücretsiz yemek, Fitness gibi aktiviteleri firmalar çalışanlarına ücretsiz olarak sunuyorlar. Bu da daha rahat bir yaşam tarzı anlamına geliyor. Bu teklifi size yapsalar geri çevirir miydiniz? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.