Kapat

Mars’a Ne Kadar Sürede Gidilir?

Mars’a Ne Kadar Sürede Gidilir?

Mars gezegeni, gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biridir ve parlak kırmızı bir yıldız olarak çıplak gözle kolayca görülebilir. İki yılda bir, Mars ve Dünya, en yakın noktaya gelirler.

Ve her iki yılda bir uzay ajansları, Uzay aracını Kızıl gezegene yani marsa göndermek için bu yörünge hizalamasından yararlanırlar. Peki, Mars’a ulaşmak ne kadar sürer? Mars’a Ne Kadar Sürede Gidilir?

Dünya ile Mars arasındaki kaydedilen en küçük mesafe 34,8 milyon mildir (56 milyon kilometre). Aradaki bu mesafe, yörünge nedeniyle değişir. İnanılmaz derecede hızlı seyahat eden ışıkların bile bize Mars yüzeyinden ulaşması 12 dakika kadar sürebilir.

Dünya’dan fırlatılan en hızlı roket, 2015 yılında gerçekleşti ve 36.000 mil (58.000 km/saat) hızına çıktı.

Bu rakamı göz önünde bulundurarak ve ziyaret ettiğiniz zamana bağlı olarak Mars’ın daha uzakta olabileceğini düşünebiliriz. Bilim adamları Mars’a seyahatin 300 gün sürdüğünü iddia ediyorlar. Bu da yaklaşık 10 ay yapmaktadır.

Bununla birlikte, daha fazla yakıt kullanılması durumunda, bunun 5 ay gibi bir süre yani 150 gün kadar kısa bir sürede olacağı öne sürülüyor.

NASA’ya göre 9 ay gibi bir sürede Mars’a gidebileceğiniz vurgulanıyor. Tabi ki, NASA’ya güvenmek istemiyorsanız, kendi yolculuk sürenizi hesaplayabilirsiniz, ancak bu kolay olmayacaktır.

Gezegenler her zaman hareket halinde oldukları için, yolculuk süresini kesin olarak hesaplamak standart matematik hesaplamalarına benzemiyor.

Ve pilotun Mars’ın yörüngesine girerken düzgün bir şekilde inebileceğinden emin olmak için yavaşlaması gerekecek. Marsa nasıl gidilir sorusuna hala cevap bulamadıysanız yorum kısmından belirtebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir