Kapat

Sayfa Hızı Seo’yu Neden Etkiler?

Sayfa Hızı Seo’yu Neden Etkiler?

Sayfa hızı, bir sayfanın tamamen yüklenmesi gereken süreyi belirtir. Sayfa hızı, ana bilgisayardan tasarıma kadar birçok farklı faktöre bağlıdır ve optimize edilebilir. Aslında, yükleme süresi hem Ziyaretçiler hem de arama motorları için önemlidir. Ziyaretçilerin, çok yavaş bir web sitesinde kalma olasılığı çok düşüktür ve Google, web sitenizi çok yavaş olduğu için kesinlikle cezalandırır. Ayrıca, hızlı bir web sitesini de ödüllendirebileceğini söyleyebiliriz.

Google’da Sayfa Hızını Etkileyen Hususlar

2010 Google’ın sayfa hızını bir sıralama olarak göreceğini duyurduğu yıldı. Google, kullanıcı deneyimini en iyi şekilde, en üst seviyeye çıkarmaya özen gösteriyor.

Aslında, bir site hızlı yüklenirse, olumlu şeyler ile sonuçlanıyor. Bu sonuç da ziyaretçilerin sitede geçirdiği süreyi etkiliyor. Google, web siteniz çok yavaş olmadığı sürece, hızlı web sitesine ödül vermiş gibi görünse de, sıralamalarınıza büyük zarar vermiyor. 2010’da Google, arama motoru sonuçlarının sadece% 1’inin sayfa hızını etkilediğini duyurdu.

Sayfa Hızı, Ziyaretçiler İçin Önemlidir

Sayfa hızı Google ve sıralamanız için önemlidir, ancak ziyaretçi deneyiminizi de etkiler. Olumlu bir ziyaretçi deneyiminin çoğu zaman daha iyi dönüşüm sağladığı kaçınılmaz. Hızlı bir web sitesi farklı şekillerde iyi bir kullanıcı deneyimi yaratır:

  • Bir ürünü satarsanız, hızlı sayfalara sahip olmak ziyaretçilerinizin neyi sunacağını çabucak anlamalarına ve hemen işlem yapmalarına olanak sağlar.
  • İçeriğinizin reklamıyla gelir elde ederseniz, hızlı bir web sitesi ziyaretçilerinizin sayfadan sayfaya geçmesini kolaylaştıracak ve ziyaretçi başına toplam sayfa görüntüleme sayınızı artıracaktır.

Aslında, pagespeed farklı öğelere dayanıyor. Ancak, bazı web siteleri türleri için, e-ticaret siteleri gibi, pagespeed sizin için öncelikli olmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi verimli bir sayfa hızı farklı optimizasyonlara dayanır. Öte yandan, zayıf bir yükleme süresi şu nedenlerden kaynaklanır:

  • Optimize edilmemiş tarayıcı, uygulama ve eklentiler:  Örneğin Flash kullanan uygulama , sayfa hızınızı ciddi olarak düşürebilir. 
  • Ucuz web sunucusu:  Ucuz web sunucular sayfa yüklemesini ciddi oranda etkilemektedir.
  • Karmaşık tema: Seçtiğiniz tema web sitenizin performansını ve yükleme sürenizi etkiler. Aslında, bazı temalar oldukça ağırdır ve çok fazla efekt ve tasarım içeriyorsa sayfa hızınızı düşürecektir.
  • Çok fazla reklam: Ziyaretçilerinizi rahatsız etmenin yanı sıra bir sürü reklam, sayfa hızınızı düşürecektir.
  • Ağır görüntüler:  Bazı HD görüntüleri sayfa hızınızı ciddi olarak düşürebilir. Ağırlığını düşürürken kalitesini korumak için görsellerinizi PNG’ye göre sıkıştırmak daha iyidir. Logolar veya simgeler için ise JPEG kullanabilirsiniz.
  • Pencere Öğeleri:  Sosyal düğmeler, yorum alanları, takvimler veya diğer widget’lar sayfa hızınızı etkiler.
  • Yoğun kod: HTML / CSS kodunuz yükleme sürenizi etkiler. Daha iyi performans göstermek için kodunuzu sıkıştırın.
  • Gömülü ortam:  Dış web sitelerindeki videolar çok önemli olabilir, ancak sayfa hızınızı düşürebilir. Zamandan kazanmak için bu videoları ana bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir