Kapat

RISC ve CISC İşlemci Mimarileri Nedir?

RISC ve CISC İşlemci Mimarileri Nedir?

Günümüze kadar geliştirilen işlemci mimarisi RISC ve CISC’dir. Bu işlemci türleri önemli özellikleri bulunan komut sayılarıdır.

CISC’de, RISC’e göre daha çok komut kullanılır. Bu da onlara avantaj ve dezavantaj gibi özellikler kazandırıyor.

CISC NEDİR?

CISC mimarisinin açılımı Complex Instruction Set Computer (Karmaşık komut kümeli Bilgisayar). CISC’de komut sayısı çoktur ve karmaşıktır.

Bu özellik yazılımda kolaylık ve Derleyici’ye daha az iş yükü sağlamaktadır. Çok sayıdaki komutları kontrol etmek için kullanılan kontrol birimlerinin daha da karmaşık yapıya arttırmasına neden olur. Düşük hacimli bellekler kullanılması bu karmaşıklığın azaltılmasına çözüm olabilmektedir.

Farklı komutlar farklı uzunluklara sahip olduğu için işlem yapılırken hızı düşürür. Bazı komutlar her zaman kullanılmadığı için zafiyet içerisinde olmaktadır. Kaydediciler(Register) az olması belleklerin daha fazla kullanılmasına yol açmaktadır.

RISC NEDİR?

RISC mimarisinin açılımı Reduced Instruction Set Computer (İndirgenmiş komut kümeli Bilgisayar) anlamına gelir. Komut sayısı azdır bu yönüyle CISC mimarisine göre daha basittir.

Birçok komut için birden fazla birimde işlendiği için pipeline tekniğine sahiptir. Ayrıca, Superscalar tekniği kullanıldığı için çok yüksek performans elde edilmektedir.

Komutların sayısı az olması bu tekniklerin kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bu mimarinin çok hızlı olmasının asıl sebepleri komut sayısının az olması, pipeline ve Superscalar gibi tekniklerin kullanılması olduğunu söyleyebiliriz.

Donanım bakımından basittir çünkü komut sayısı azdır. Kaydedici sayısı CISC mimarisine göre daha fazladır. Komutların az olmasından dolayı işletim sistemlerine ve derleyicilere çok iş düşmektedir. CISC mimarisine göre daha pahalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir