Kapat

Rekabet Kurumun’dan Google’a Ceza

Rekabet Kurumu Google’a ceza kesti. Bu cezanın ardından Google’dan geri bildirim geldi. Google’ın açıklamaları ise şu şekilde; “Türkiye’de satılacak Android cihazlarda bize ait olan uygulamalar yer almayacak yani lisanslar iptal edilecek”. Bu durumu şöyle ifade edebiliriz; YouTube, Gmail, Google Play gibi uygulamalar artık yeni alınacak Android cihazlarda yer almayacak. Türkiye ve Google arasındaki bu kriz devam edecek mi?

Rekabet Kurumu Google’a, haksız rekabet sebebiyle ceza yazmıştı ve Google’ın geri dönüş yaptığı açıklandı. ABD’li Teknoloji Devi Google, söz konusu cezanın kaldırılmaması halinde Türkiye’de Google hizmetlerinin çalışabilmesi için sağlanan lisansın verilmeyeceğini belirttiği söyleniyor.

Rekabet Kurulu Google’ı neden cezalandırdı?

Habertürk’e göre Rekabet Kurulu; Teknoloji devi Google’a, rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 7 Aralık tarihinde yaptırım uygulama kararı almıştı. Rekabet Kurulunun aldığı kararın asıl sebebi ise Google’ın firmalarla yaptığı sözleşmelerde yapması gereken değişiklikleri yapmaması olduğu belirtiliyor.

Sputnik Türkiye’de yer alan bir haberde

“Android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulama dağıtım kontratlarında yer alan Google arama motorunun ana ekranda konumlandırılması, Google Webview bileşeninin tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalar ile gelir paylaşım kontratlarında yer verilen ve Google arama motorunun cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden kararlar yoluyla, 4054 rakamlı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edildiği” belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir