Kapat

Plüton 1 Milyar Kuyruklu Yıldız’dan Oluşmuş Olabilir

Yeni bir çalışma, Plüton’un kalp şeklindeki bölgesinde buzun kimyasal yapısını, kuyruklu yıldızlarda bulunan buzla karşılaştırıyor.

Plüton, astronomları ve uzay tutkunlarını yıllardır merak uyandırıyordu ve Yeni Ufuklar 2015’ten beri bulunan bulguları detayları daha fazla açığa çıkardı. NASA ve ESA tarafından inşa edilen geniş bir uzay aracı ağı sayesinde güneş sistemindeki diğer gezegenler, asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve diğer cisimler hakkında daha fazla şey öğreniyoruz.

Southwest Research Institute’teki bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışma , bu uzay aracının ikisinden, NASA’nın Yeni Ufuklarından ve ESA’nın Rosetta’dan, Pluton’un kökenine dair benzersiz bir teori geliştirmek için bilgi kullanmıştır. Bu fikre göre Plüton, güneş sisteminin ilk günlerinde bir milyar buzlu kuyruklu yıldızın kalıntılarından oluşuyordu.

Yeni Ufuklar, güneş sisteminin en uzaktaki bazı nesnelerini ziyaret etmek için on yıl süren bir yarış sürerken, Rosetta, son birkaç yılını güneşe daha yakın olan 67P adında tek bir kuyruklu yıldızı keşfetti. Bu buz topu üzerinde çalışarak bize dış güneş sistemindeki diğer kuyruklu yıldızların neye benzediğini anlatabilme imkanı sağladı.

Araştırmacı bir  yazar; “Buzul içindeki tahmini azot miktarı ile Pluto’nun kimyasal kompozisyonda benzer bir milyar kuyruklu yıldız veya diğer Kuiper Kuşağı nesnelerinin aglomerasyonu ile oluşması halinde beklenen miktar ile 67P arasında şaşırtıcı bir tutarlılık bulduk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir