Kapat

İnsan’mı Robot’mu ?

Sahte haberlerin yaşandığı ve toplumun teknolojiyle ilgili güven duyduğu bu dezenformasyon çağında, Google insanları aldatabilecek bir makine tasarladı.

Google mühendisleri, Duplex adında yapay zeka ile donatılmış bir teknoloji icat ettiler. Bu sistem , telefon üzerinden sizin adınıza randevu almak için yerel bir işletmeyi çağıran dijital bir asistandır.

Tipik robotik ses gitti, ama Google sistemi daha insan gibi hissetmek için ekstra adımlar attı. Kusurlar vardır – umm ve uhhs – ve az miktarda cıvıldama eklenmiştir (“Oh, seni yakaladım”). Ve Google tarafından sunulan örneklerde , insanlar bilgisayarla konuşma yapmaktan çekinmiyorlardı.
Bir robotun sesini bir insandan ayırt edilememesi oldukça çığır açıcı ama etik ve ahlaki sorularla dolu bir şey.
Google’da robot, kendisini asla bir robot olarak tanımlamamıştır. Google’ın bir insan olarak poz verdiği zaman Google’ın ifşa etme sorumluluğu var mı? Google, CNET ile yapılan röportajda, şeffaf olma ve kendini tanıtmanın yollarını aradığını söyledi.
Ancak Google şeffaf olmak istiyorsa, neden robot arayüzünü gizleme konusunda ek adımlar atıyorsunuz? Neden “umm” ve “mm-hmms” ile daha çok insana davranmaya çalışan birinden ziyade pürüzsüz bir ses çıkarmıyoruz. Bilgisayar sesi bile “upspeak” ile konuşur – tipik bir Vadi kızının sorulara benzeyen ifadeleri sonlandırmasıdır. Şeffaf olmak isteyen bir şirketin, bir robotun insan olduğunu düşünmek için kulaklarımızı kandırması mı gerekiyor?
Son ürünün yaz aylarında ne zaman piyasaya çıkacağı belirsiz. Ancak bu gösteride, Google bize bu teknolojinin ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi , ve bir makinenin bir insanı ne kadar güldürebildiğini, bir telefonun peşinden koştuğunu fark etmedi. Bu teknolojinin ne anlama geldiğini ve neden bu kadar yapay zeka almamıza bile ihtiyaç duyduğumuzdan hiç bir fikrim yokdu. İnsan konuşmanın tuhaflıklarını anlayabilmek için tek bir şey var. Ama toplumumuzda bir robotun insan olarak poz vermesine ne faydası var?
İnsanların, sahte haberlerin ne olduğunu veya hangi fotoğrafların güvenilir olduğunu bilerek yeterince zamanı vardır. Artık kendi kulaklarına inanamayacaksın. Bu teknoloji Google’ın kavrama ötesine geçtiğinde neler olacağını düşünmekten nefret ediyorum. Robocallers için daha az robot ve daha fazla chit -tyty olmak için hazır olun.
Silikon Vadisi, inşa etmeden önce teknolojinin etkilerini düşünüyor mu? Bir şey yapıp yapamayacağımızı sormak yerine, yapmamız gerekip gerekmediğini soran var mı? Çünkü bu gelişmiş robot teknolojisi şeffaflık olmadan kullanılırsa, telefonu her açtığımızda soru sormaktan vazgeçmeyeceğiz: “Merhaba … um, sen yaşıyor musun?” gibi soruları sormaya başlayacağımız bir çağmı geliyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir