Kapat

Plastik Nasıl Boyanır?

Plastik Nasıl Boyanır?

Sert plastik yüzeyleri boyamak istiyorsanız, uygulamadan önce bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Ahşaptan farklı olarak plastik gözeneksizdir ve boya yapıştırıcılarını ememez hale getirir.

Bu kalite, aşındırma teknikleriyle ön işleme tabi tutulmadıkça plastiğin dökülmesine neden olacaktır. Plastik boyaması için yüzey ve malzeme önemli faktördür. Eğer plastik nasıl boyanır konusu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Malzeme Listesi

  1. Bulaşık sabunu
  2. Kaba sünger
  3. Eski püskü giysiler
  4. Zımpara
  5. 220 kum kağıt zımpara
  6. Mavi ressam bandı
  7. Darbeye dayanıklı tuval damla bez
  8. 2-4 inçlik lateks boya fırçası
  9. Akrilik lateks astar
  10. Akrilik lateks boya

1.Adım

Sert plastiği, sünger kullanarak sabunla yıkayın. Plastiği ıslak bezlerle durulayın. Plastiğin kuruması için 1 ile 3 saat bekleyin.

2.Adım

Uygulamadan önce sert plastiği zımparalayarak yapışmayı arttırın. Plastiği 220 gritli zımpara kağıdı ile hafif pürüzlü olana kadar ovalayın.

3.Adım

Zemini korumak için, plastiğin altına kumaş damla bezleri yerleştirin. Sert plastiğe bitişik bölgelerini ressam bandı ile kapatın.

4.Adım

2-4 inçlik bir lateks boya fırçası kullanarak aşınmış sert plastiğe akrilik bir lateks astar uygulayın. Astarlanmış plastiğin kuruması için 2 saat bekleyin.

5.Adım

Boya fırçasını musluk suyuyla temizleyin.

6.Adım

Temizlenmiş lateks boya fırçasını kullanarak astarlanmış sert plastiğe akrilik bir lateks boya uygulayın. Bitmiş plastiğin kuruması için 2 saat bekleyin. Astarın kuruması halinde bir kat daha uygulayın.

Kurumayan astar yüzeyi boyamayın, aksi halde yüzey başarısız olur. Astarlanmamış sert plastikleri boyamayın, aksi takdirde boya soyulur. Yumuşak, dövülebilir plastikler üzerine akrilik bir boya kullanmayın, eğer kullanırsanız esnekliğini kaybeder.

Bu yazımızda plastik nasıl boyanır, plastik boyamak için ihtiyacımız olan malzemeler nelerdir bunları inceledik. Plastik boyama hakkında sizlerin de fikirleri var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir