Kapat

Oyun Markalarının Altında Yatan Hikayeler

Elbette herkes en az bir oyun oynamıştır. Oynadığınız bu oyunların ne amaçla yapıldığını veya oynadığınız oyunların hikayesinin ne olduğunu hiç düşünmediniz mi?  O zaman bu oyun markalarının arkasında yatan hikayelere göz atabiliriz.

Bu oyun markalarından bazıları size tanıdık gelmeyebilir ancak oyunlar elbette herkesin çocukluğunun bir parçasıdır.

XBox

2001 yılında Microsoft’un arayüz programlama yazılımı (Direct X) piyasaya hükmettiğinde; Şirketin geliştiricileri “DirectX Box” adında bir grafik donanımı istedi. Bunun sonucunda  şirket, XBox adını almış oldu.

KONAMI

Konami, ilk oyunları Portmanteau’su üç arkadaş geliştirdi: Kagemasa Kozuki, Yoshinobu Nakama ve Tatsuo Miyasako. Şu anda sadece 78 yaşında olan Kozuki,  şirketi yönetiyor.

CAPCOM

Kurucular, arcade oyun makinelerine CAPsule COMputers adını verdiler ve kısa isim olarak CAPCOM olarak kaldı.

Ubisoft

Neredeyse tüm oyun şirketlerinin Japonca isimlerden sonra, UBISOFT farklı bir şekilde ve kendi tarzıyla piyasaya çıktı.İsminin açılımı da Union des Bretons Ind pen © pendants artı SOFTware olan Fransızca kelimelerden oluşuyor.

SNK

Bu isim Japonca cümlenin kısaltmasıdır: “Yeni Japonya Projesi” anlamına gelen Shin Nihon Kikaku’dur.

Wii

Eski mühendisler Wii olarak isimlendirmeye karar verdiler çünkü iki karakter (ii) birlikte oynayan iki kişinin bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

Hasbro

Hasbro aslında Transformers ve Monopoly’den sorumlu oyuncak şirketini kuran üç kardeş olan “Hassenfield Brothers” ın kısaltılmış halidir.

Nintendo

Nintendo ismi, kabaca “cennete kaderi bırakmak” anlamına gelen üç Japonca karakterdir. Adı 1933 yılında yazılmıştır.

Kare Enix

Oyun geliştiricisi Square, Shikaku – Square’e çok benzeyen Shikoku adlı bir Japon adasında kuruldu.Enix, küllerden yükselen kuşun adı, Phoenix ve dünyanın ilk bilgisayarı olan ENIAC ile hazırlanan bir oyundu.

NAMCO Bandai

NAMCO adını, çocuklarını büyük mağazaların çatısına süren Nakamura Eğlence Makine İmalat Şirketi’nin kısaltmasından aldı. Şirket 1985 yılında Atari’yi satın aldı.

Bandai’nin kurucusu Naoharu Yamashina, “sonsuza dek değişmeyen” anlamına gelen Bandai Fueki adlı Çince bir cümleden gelmektedir .

“Oyun Markalarının Altında Yatan Hikayeler” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir