Kapat

Günümüzde Yaşayan En Faydalı 10 Bilim Adamı

Dünyanın dört bir yanından hayatımız üzerinde büyük bir etkisi ve faydası olan tartışmalı ilk on bilim insanının listesini sizlere sunuyoruz. Listedeki günümüzde yaşayan bilim adamlarının, faydaları ve başarılarına göre listelenmiştir. Eğer daha başarılı düşündüğünüz bilim adamları varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz.

1.Timothy Berners-Lee

Bu listede Urllerde sıkça kullanılan WWW kısaltması ile “World Wide Web” Dünya Çapında Ağ buluşu ile listemizde ilk sırayı alıyor. Timothy Berners-Lee, Kraliçe II. Elizabeth’in öncü çalışmaları için koruyuculuk yaptığı İngiliz bilgisayar bilimcisidir. Dünya Çapındaki Ağın (World Wide Web) temel taşı olan köprü metni teknolojisini kullanarak bilgi paylaşma önerisiyle ünlü olan Berners-Lee, 1991 yılında dünyanın ilk web sitesini hayata geçirmiş oldu.

2.Aziz Sancar

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında doğmuştur. Türk akademisyeni, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınmaktadır. Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

3.Jane Goodall

Jane Goodall, dünyanın şempanzelerde önde gelen uzmanı olarak bilinen bir İngiliz primatologdur. 55 yıldan uzun bir süredir vahşi şempanzelerle sosyal ve aile etkileşimlerini inceledi. Devrim niteliğindeki çalışmaları, şempanzelerin ve sadece insanların değil, şempanzelerin araç yapmayı ve kullanmayı öğrendiklerini kanıtladı.

Jane Goodall Enstitüsü’nün kurucusu Goodall, koruma, biyolojik çeşitlilik ve diğer çevresel nedenler için araştırmalar yapan bir savunucudur.

4.Alan Guth

Amerikalı bir teorik fizikçi ve kozmolog olan Guth, kozmik enflasyon teorisini geliştirdi. Temel Fizik Ödülü ve Kavli Ödülü’nü kazanan Guth, kozmosun neden bu kadar büyük olduğunu keşfeden enflasyon teorisinde çığır açan fikirler ortaya koydu.

5.Ashoke Sen

Hintli bir teorik fizikçi olan Ashoke Sen, 2012’de Fizikte Temel Ödül de dahil olmak üzere birçok uluslararası ödüle layık görüldü. Alan değişimi araştırmalarıyla Sicim teorisine önemli katkılarda bulundu.

6.James Watson

James Watson, 1953 yılında DNA’nın çifte sarmal yapısının eş keşfi olarak bilinen bir Amerikalı moleküler biyolog ve genetikçidir. Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

James Watson ile kendisinin ve araştırma ortağı Francis Crick’in DNA’nın yapısını nasıl keşfettiğini anlattığını görün.

7.Tu Youyou

Tu Youyou , Asya ve Afrika’da milyonlarca kişinin hayatını kurtaran sıtma ilacı oluşturma konusundaki çalışmaları nedeniyle 2015 yılında Nobel Ödülü kazanan ilk Çinli kadın oldu. Tropikal iklimlerde yaşayan insanların sağlığını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olan artemisinin ve dihydroartemisinin keşfedilmesinde geleneksel Çin tıbbını kullandı.

8.Noam Chomsky

ABD’li dilbilimci ve politik eylemci Noam Chomsky, dünyayı birçok alanda etkiledi. “Modern dilbilimin babası” olarak nitelendirilen Chomsky, aynı zamanda bilişsel bilim alanındaki kuruculardan biridir. 100’den fazla kitap yazarken ve geniş bir entelektüel yaşam sürerken, Chomsky Amerikan dış politikasının açık bir eleştirmeni olarak bilinir.

9.Shinya Yamanaka

Yamanaka, Japon Nobel ödüllü kök hücre araştırmacısıdır. 2012 yılında, vücudun mevcut hücrelerinin kök hücrelere dönüştürülebildiği konusundaki ortak keşfinden dolayı ödül aldı. Ayrıca, 3 milyon dolar değerinde 2013 Yaşam Bilimleri Alanındaki Atılım Ödülü’nü almaya hak kazandı.

10.Elizabeth Blackburn

Avustralyalı Amerikan asıllı bir moleküler biyolog olan Blackburn, 2009 yılında Nobel Ödülü’nü kazandı; özellikle yaşlanmayı önleyici araştırmalar, özellikle de telomerlerin uzamasının yararları üzerine, kromozomları kaplayan ve koruyan bir yapıyı araştırdı. Blackburn , telomeri yenileyen telomeraz adı verilen bir enzimi keşfetti.

“Günümüzde Yaşayan En Faydalı 10 Bilim Adamı” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir