Kapat

NASA, Mars’a Kaya Parçası Gönderiyor

NASA Mars'a Kaya Parçası Gönderiyor

Bir milyon yıllık kaya Dünya’dan tekrar Mars’a gidiyor.

Sayh al Uhaymir 008 ya da SaU008 olarak adlandırılan eski kaya, bir zamanlar milyonlarca yıl önce Mars’a çarpıp yeryüzüne inen bir meteor parçasıydı. SaU008, 1999’da Umman’da keşfedildi ve NASA’ya göre, dünyaya dönüş yolculuğuna dayanacak kadar güçlü 200 benzer kayadan sadece biri .

Londra’da göktaşı müzesi; “Her yıl, dünyanın dört bir yanından bilim adamlarına yüzlerce göktaşı örneği sunuyoruz” dedi.

Göktaşı parçası, NASA’nın Mars 2020 rover görevinin bir parçası olarak Mars’a geri dönecek. Bir kez ulaştığında, SaU008 roverin robotik kolunda konumlandırılacak olan SHERLOC adlı yüksek hassasiyetli bir lazerin kalibre edilmesi için uçlara üflenir.

SHERLOC, bir insan saçı kadar güzel olan kaya ve kimyasal özellikleri incelemek üzere tasarlandı.. Geçmişte NASA, benzer teknolojiyi yeni çevresi ile uyumlu hale getirmek için kayalar, metaller ve cam parçaları kullandı.

Ancak bu sefer NASA, SHERLOC’un keşfetmek için tasarlandığı gezegenin bileşimine sahip bir şey kullanmanın daha etkili olabileceğini düşündü.

Lazer ayarlandığında Mars’taki kayaları fotoğraflayacak ve yaşam işaretlerini analiz etmek ve araştırmak için bir UV ışığı kullanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir