Kapat

Windows Defender ATP, Win 7 ve 8.1’e Geliyor

PC güvenliği ve veri toplamasını bulut analizi ile birleştiren Microsoft’un güvenlik yazılımı olan,Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) şimdiye kadar Windows 10’a özgü olmuştu fakat artık; Microsoft, aynı özellikleri Windows 7 ve Windows 8.1’e getireceğini açıkladı.

Bu, uç nokta koruması ile üçüncü parti antivirüs yazılımlarına gerek kalmayacak diye bir şey yok. Bu hareket, Microsoft’un kendini buladığı çelişik konumu gösteriyor. Bir yandan Microsoft, işletmelerin ATP’yi kullanmalarını istiyor çünkü bir yandan da bulut tabanlı aygıt yönetimi ve izleme yazılımını geliştirmeye devam ediyor. Öte yandan Redmond, aynı şirketlerin Windows 10’a geçiş yapmasını istiyor. Bu da bir gerginlik yaratıyor: ATP’nin Windows 10’a özgü bir özellik olması Windows 10’u daha cazip hale getiriyor. Microsoft, işletmelerin aktardığı en önemli nedenlerden birinin güvenlik olduğunu belirtti.

Microsoft, Windows 10’a geçiş sürecinin başlamasıyla birlikte, eski işletim sistemlerini desteklemek yerine bulut hizmetinin yeteneklerini artırmayı seçti. Windows 7’yi destekleme kararı, iki yıldan az bir zamana sahip olan işletim sistemine rağmen gelmekte. Genişletilmiş destek süresi 2020 Ocak ayında sona eriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.