Kapat

Mutluluğun Sırrı Arabada Şarkı Söylemek

Kim arabada şarkı söylemekten hoşlanmaz? Okula giden yolda, sıkıcı günlük gezilerde veya bir yolculuğa çıkarken, birçoğumuz direksiyon başında yaptığımız yolculuklarda en sevdiğimiz şarkıcıların eşliğinde bu ritimlere ayak uyduruyoruz.

Peki size muhteşem bir haberimiz var! Sadece arabada şarkı söylemek eğlenceli hale gelmiyor, aynı zamanda sizi mutlu bir insan yapıyor. Almanya, Frankfurt Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, şarkı söylediğimizde beynimizin daha fazla endorfin ve oksitosin ürettiğini keşfetti. Bu hormonlar daha mutlu ve daha az stresli olmak için bünyeye olumlu etki sağlıyor.

Şarkı söylemek sadece eğlence değil aynı zamanda stresi azaltır, çünkü kortizol (stres hormonu) seviyesini azaltır. Öte yandan, bizi gerçekliğe daha bağlı hissetmemizi sağlayarak, depresyon ve yalnızlık duygularıyla mücadeleye yardımcı olur.

Bir grup gönüllünün 60 dakika Mozart’ın Requiem müziği üzerinde yapılan test sonucunda , immünoglobulin A (vücutta bulunan ve bir antikor olarak işlev gören bir protein) ve ayrıca hidrokortizonun (anti-stres hormonu) seviyelerinin önemli ölçüde arttığı gözlendi. Ve bu artış müziği mırıldananlar için de geçerli. Bu çalışma, şarkı söyleyerek sinir sisteminizin, daha hareketli ve enerjik hissetmenize yardımcı olan endorfin salgıladığını gösterdi.

Araştırmacıların gözlemleri: “Sonuçlar koro şarkılarının hem duygusal etkiyi hem de bağışıklık yeterliliğini olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

Kendinizi mutlu etmek istiyorsanız, şehirde dolaşırken arkadaşlarınızı toplayın ve harika bir çalma listesi yapın. En sevdiğiniz şarkıları söylemeye devam ettiğiniz sürece nereye gideceğiniz önemli değildir.

Bu nedenle, bebeklerine şarkı söyleyen annelerin klasiği gelir: içgüdüsel olarak akla ne gelirse söylerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir