Kapat

Android Cihazlarda LOST.DIR Klasörü Nedir?

Android kullanıcılarının çoğu, telefonlarının Dosya Yöneticisinde LOST.DIR adında bir klasör ile karşılaşıyor. Kullanıcıların çoğu, bu klasörün telefonunda ne için kullanıldığını merak etmektedir. Bazıları bu klasör hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığından LOST.DIR klasörünü kötü amaçlı bir klasör olarak düşünebilir. Bu yazıda, bu klasörün ne olduğunu ve telefonlarımızda ne için kullanıldığını tartışacağız.

LOST.DIR Klasörü Nedir?

Android sistemi, Windows ve Linux (fsck, chkdsk )yardımcı programına benzeyen Dosya Sistemi Denetimi adlı özel bir programa sahiptir. Linux’ta Bu yardımcı program aygıtta bir LOST.DIR klasörü oluşturur. LOST.DIR, bozuk verileri toplamak için SD kart dizininde oluşturulan bir sistem klasörüdür.

Bu veriler, telefonun kapatılması veya SD kartın çıkarılması nedeniyle SD karttan veya SD karta veri kopyalama işlemi kesintiye uğradığında oluşur. Bu klasörü Windows işletim sisteminin Geri Dönüşüm Kutusu’na benzetebilirsiniz. Veriler geri dönüşüm kutusundan orijinal yerine geri getirilebilir ve bu şekilde bu klasörle yapılabilir.

Bununla birlikte, dosyalar kullanıcının eylemi nedeniyle silinirse geri dönüşüm kutusuna taşınır ve LOST.DIR’de depolanır. Bu depolanma tamamen kesintiden dolayı otomatik olarak yapılmaktadır.

Android sistemi çöken dosyaların kopyalarını bu klasöre yerleştirir, böylece bir sonraki önyüklemede bu dosyaları kurtarabilirsiniz. Kopyalama işlemi sırasında dosyalar da yeniden adlandırılır. LOST.DIR Kötü amaçlı bir klasör müdür?Hayır, LOST.DIR dizini, birçok kullanıcının düşündüğü gibi kötü amaçlı bir program değildir . LOST.DIR klasöründe hangi dosyaların olacağına dair birkaç bilgi:

  • Dosyalar işlenirken SD kart çıkarılırsa.
  • Cihazdaki dosyaları indirirken kesinti olursa.
  • Android cihaz işletim sisteminin donması sırasında.
  • Dosya işlemi devam ederken cihazın kapanması durumunda.

Bu gibi durumlarda LOST.DIR Klasöründe dosyalar depolanır.

LOST.DIR Klasörünü silebilir miyim?

Çoğu kullanıcı, depolama alanından tasarruf etmek için bu klasörü cihazlarından silmek isteyebilir. Yukarıdaki nedenlerden biri olmadıkça bu klasör her zaman boş olacaktır. Ancak, dosyalar SD kartınıza geri alındığında, klasörü veya klasörün içindeki içeriği silebilirsiniz.

Bozuk veriler sizin için önemli değilse, içeriği mevcut olan klasörü de silebilirsiniz. Klasör sonraki yeniden başlatmada sistem tarafından yeniden oluşturulur. Cihazlarınız size “ Harici SD kart hazırlanıyor ” yazan bir mesaj gösterdiğinde, LOST.DIR klasörünün içeriğini kontrol ediyor olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir