Kapat

L298N Kullanarak Arduino DC Motor Kontrolü

Bu projede, Arduino ve L298N Motor Sürücüsünü kullanarak bir DC Motorun nasıl kontrol edileceğini göreceğiz. Bir DC Motoru kontrol etmenin farklı yolları vardır, ancak L298N Motor Sürücüsü kullanarak bu işi Arduino ile basit ve çok kullanışlı bir biçimde yapabileceğiz.

Giriş

Bir DC Motor, herkesin çalıştırabileceği en basit motorlardır. Bunu çalıştırmak çok kolay: motorun iki ucunu bir pilin iki ucuna bağlayın ve işlem başarılı. Mission completed!
Eğer motorun tam tersi yöne dönmesini istiyorsanız motorun uçlarının yerlerini değiştirin. İşlem bu kadar.
Basit bir DC Motorun dönüş hızını kontrol etmemiz istenirse, PWM DC Motor Kontrol adı verilen bir teknik kullanılmaktadır. Bu teknikle üretilen Darbe Genişlik Modülasyonu veya PWM sinyali, DC Motora iletilen ortalama voltajı kontrol etmemizi sağlayacaktır.

PWM kullanarak DC Motorun Hız Kontrolü

PWM tekniği kullanılarak, DC Motora uygulanan voltajın ortalama değeri, gücü çok yüksek bir hızda açıp kapatılarak kontrol edilir.
Şimdi, DC Motora uygulanan ortalama voltaj, PWM Sinyalinin Görev Döngüsü olarak isimlendirilebilir. PWM Sinyalinin Görev Döngüsü, sinyalin AÇIK veya YÜKSEK zamanının sinyalin toplam zaman periyoduna olan oranıdır, yani AÇIK zamanı ve KAPALI zamanın toplamı şeklindedir.
Görev Döngüsü genellikle yüzde cinsinden ifade edilir ve aşağıdaki şekil, sırasıyla% 0,% 25,% 50,% 75 ve% 100 farklı görev çevrimleri ile 12V beslemesinin farklı PWM Sinyallerini gösterir.
Bir DC Motora verilebilecek ortalama gerilimi kontrol ettik, bu gerilimi motora nasıl uygulayacağız? Bu soruya Transistörün kullanımı cevap olarak verebiliriz.
Bu örnekte Arduino gibi herhangi bir kaynaktan gelen PWM Sinyali bir MOSFET girişine verilebilir ve PWM Sinyalinin çalışma döngüsüne bağlı olarak DC Motorun hızı değişebilir.
Aşağıdaki resim, Arduino’dan bir PWM çıkışı bir MOSFET’e verilirken, 12V DC Motor, MOSFET vasıtasıyla bağlandığı basit bir devre şemasını göstermektedir.
Bu devrenin kodu aşağıda verilmiştir. Bu kodu kullanarak, Arduino ile bir DC Motorun hızını değiştirecek, yani hızın tepe noktasına kademeli olarak arttığını ve daha sonra yavaş yavaş hızı durdurduğunu görebileceksiniz.

LN298N Bağlantısı

L298N kullanarak Arduino DC Motor Kontrolü

Gerekli Malzemeler

 

 • Arduino UNO
 • L298N Motor Sürücü Modülü
 • 12V DC Motor
 • 100KΩ potansiyometre
 • Buton
 • 12V Güç Kaynağı
 • BreadBoard
 • Bağlantı Kabloları

Kullanım Alanları

 • L298N Motor Sürücüsü projesini kullanan Arduino DC Motor Kontrolü, bir çok gelişmiş projenin başlangıcı olabilir.
 • Neredeyse tüm robotların tekerlekleri vardır ve bu tekerleklere bağlı olan motorları kontrol etmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla, herhangi bir Arduino tabanlı robot L298N kullanarak motor kontrolünün bu tipini uygulayabilir.
 • L298N Motor Sürücüsünün Robotik Uygulamalarından Bazıları, El Hareket Kontrollü Robot, Çizgi İzleyici Robotu, Engelden kaçan Robot vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.