Kapat

Arduino Nasıl Programlanır?

Bu yazımızda zaten Arduino IDE‘yi kurduğunuzu varsayarak eğitime başlıyoruz. Bu yazıda, Arduino IDE‘yi, özelliklerini keşfederek, temel işlemi anlayarak ve ilk programımızı Arduino UNO‘ya yüklemeyle başlıyoruz.

Öncelikle başlamadan önce, Arduino UNO kartını bilgisayara  USB kablosuyla bağlayın ve uygun bir pano ve COM bağlantı noktası seçilmemişse seçin. USB bağlantısından gerekli gücü elde ettiği için Arduino harici bir güç kaynağı gerektirmiyor.
Arduino ortamındaki programlara Sketches denir. Arduino IDE’sinde, gördüğünüz boşluğa metin editörü denir. Kodlarımızı bu kısma yazacağız. Aşağıdaki resimde bu kısmı görebilirsiniz.
Sizi daha fazla heyecanlandırmadan hemen örnek kodları inceleyelim.
Yeni başlayanlar örneklerden “Blink” ile başlayabilirler Örneğin 13 numaralı pine blink kodu ile çalıştıracağız. Çalışma mantığı ise şu şekilde. 13 numaralı pin ayarlanan süre boyunca yanık kalıyor ve tekrar ayarlanan süre boyunca kapanıyor. İşte bu kodlama Blink ile yapılıyor.
Özellikle elektronik ve mikrodenetleyicilerle başlayınca, uyguladığımız ilk proje veya program LED’leri yanıp söndürmedir ve bu C’deki Hello World ile eşdeğer kabul ediliyor.
Bu kodlamayı da yaptıktan sonra Arduino’ya derleyip ve ardından Yüklemek kalıyor ve bu adımı da aşağıda ki fotoğraftan görebilirsiniz.
Eğer kodunuz başarılı bir şekilde yazılmış ise derlediğiniz zaman hiçbir hata almayacaksınız ama her hangi bir hata var ise mesela noktalı virgül,Parantez eksikliği gibi hemen hata alırsınız. Bu olayı aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.
       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir