Kapat

Kısmi Güneş Tutulması Ne Zaman ?

Perşembe günü arayan bazı şanslı gökyüzü gözlemcileri için ayın siyah silueti görkemli kısmi güneş tutulmasında güneş yüzüne süzülüyor .

Gökyüzü gösterisi geç öğleden sonra Güney Amerika, Güney Pasifik ve Antarctica’nın güneyindeki izleyiciler için başlar. Konuma bağlı olarak, izleyiciler (uygun göz koruması ile) ayın karanlık diskiyle bloke edilen güneşin yüzde 60’ına kadarını görebilirler.

İşte bu çarpıcı göksel etkinliğin tadını çıkarmanız için bilmeniz gereken her şey var.

 Kısmi güneş tutulması nedir?

Ay her ay Dünya ile güneş arasında geçiyor, ancak üç gök cisim de ekmek üretmek için doğru yoldan sıralamıyor. Bunun nedeni, ayın yörüngesinin Dünya’ya göre biraz eğik olmasıdır, bu nedenle bazen gezegenin yüzünün üstünde veya altında hareket eder. (Test: Güneş tutulmaları hakkında ne kadar bilginiz var ?)

Bir tam güneş tutulması biri Kuzey Amerika’da geçen Ağustos genelinde gök gözlemcileri huşu her üç gök cisimleri sadece doğru şekilde hizalanmış yalnızca -occurs. Tutulma sırasında ay, umbra adı verilen karanlık merkezi gölgesini Dünya yüzeyinin çok dar bir şeridine atar. Bu tür bir tutulma, Dünya’da her 18 ayda bir yerde, ortalama olarak gerçekleşir. Bununla birlikte, herhangi bir yer, ancak her üç yüzyıl kadar bir tekrar performans gösterebilir.

Bu haftaki gibi daha yaygın bir kısmi tutulma sırasında, Dünya yalnızca ayın dış gölgesinden geçiyor; daha geniş fakat daha hafif olan bu kısım penumbra olarak biliniyor. Yılda 2-4 kez gerçekleşen bu tür bir etkinlik, çok daha geniş bir kitleye yönelik daha az dramatik ama yine de etkileyici gökyüzü şovu yaratıyor.

15 Şubat kısmi tutulmayı nereden görebilirim?

Güneş diskinin ay tarafından gizlenmiş miktarı, bir gözlemcinin ayın gömme gölgesinde ne kadar olduğu konusunda bağlı olacaktır.
Bu olay için, en iyi görüş Güney Amerika’nın güney ucundan olacak ve burada güneşin neredeyse yüzde 40’ının tutulma zirvesi sırasında örtülmesi sağlanacaktır. Antarktika’nın doğu sahili boyunca araştırma istasyonlarında bulunmaktan şanslı olan herkes, zirve noktasında yaklaşık yüzde 60’lık bir kapsama alanı görecektir. ( Dünyadaki güneş tutulması efsanelerini öğrenin .)

Daha uzakta kuzeye giderken güneş diskinin daha azı izleyiciler için karanlık olacak. Arjantin’in Rio Gallegos kentinde yaşayanların güneşte yaklaşık yüzde 34’ü aya göre, diğer yandan Arjantin’in Buenos Aires’teki insanlar güneşin yaklaşık yüzde 17’sinin örtülmesini sağlayacak.

Kısmi tutulma ne zaman gerçekleşecek?

Güneşin ilk ısırığı ayın siluetinin güneşe geçmeye başladığı 15 Şubat günü saat 18.55’de görülecektir. Tutulma 20:51 UT’de en derin noktasına ulaşacak ve 22:47 UT tarafından sona erecek. Güney Amerika ve Antarktika’daki gözlemciler için, güneş o zamana kadar ufukta çok düşük ve yerel gökyüzünde ayarlanmaya yakın olmalıdır.

Bu tutulmayı görmek için herhangi bir özel cihaza ihtiyacım var mı?

Evet. Çıplak gözlerinizle asla güneşe doğrudan bakmamalısınız. Kısmi tutulma sırasında bile, güneş göz hasarına neden olacak kadar parlaktır. İzlemek isteyen insanlar, güneşin parlaklığını azaltacak ve ultraviyole ve kızılötesi ışınlarını engelleyen özel gözlük camları veya teleskop filtreleri almalı.

Gözlükler ve filtreler mevcut değilse, basit bir iğne deliği makinesi, şovun tadını çıkarmak için güvenli ve kolay bir alternatif sağlar. Kartonda küçük bir delik açmak için bir kalem kullanın ve ışığın delikten geçmesi için güneşe tutun.

Bu ayar, kısmen gölgelenmiş güneşin net görüntüsünü yere veya herhangi bir düz yüzeye atar. ( Ağustos 2017 toplam güneş tutulmasından en etkileyici fotoğrafları görün .)

Bazen doğa, ağaç yapraklarındaki küçük delikler sayesinde kendi iğne deliği kameralarını oluşturur. Ağaçlı bir alandaysanız, bu göz kamaştırıcı ekranı yakalayıp görememek için tutulma sırasında zemini tarayın.

Bu güneş tutulmasını kaçırabilirsem ne olacak?

Bu yıl iki kısmi güneş tutulması alacağız. 13 Temmuz’da yapılacak bir tutulma, güney Avustralya’dan görülecektir; 11 Ağustos’ta yapılacak bir tutulma, kuzey Avrupa ve Kuzeydoğu Asya’da güneşi karartacaktır.

Bir sonraki toplam güneş tutulması 2 Temmuz 2019’da Güney Pasifik, Şili ve Arjantin izleyicileri için gerçekleşecek.

Gökyüzü gözlemcileri, Kuzey Amerika’dan görülebilecek bir sonraki büyük güneş tutulması için 8 Nisan 2024’e kadar beklemek zorunda kalacaklar. Bu gün, ayın derin gölgesi, Teksas’tan Maine’e giden çapraz bir yolda kıtayı geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir