Kapat

Kargolar virüs taşıyıcısı olabilir mi ?

Evimize Gelen Kargolar Virüs Taşıyıcısı Olabilir Mi ? sorusuna cevap ararken tabi ki de en temelden alarak virüsün ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

Virüs Nedir ?

Hastalık etkeni olan çok küçük patojen. TDK sözlüğündeki anlamı bu olan virüs aslında bulaşıcı hastalıkları yapan mikrop  olarakta tanımlayabiliriz. Virüs dediğimiz bu yapının büyüklüğünden bahsedecek olursak bir örnekten yola çıkalım. Örneğimizi tüm dünyada olan korona virüsü (Covid-19) üzerine uyarlayalım. Belirtmiş oluğumuz virüsler o kadar küçük ki Türkiye’deki tüm hastalardan bu virüs alınsa ve bir deney tüpüne toplansa 5 gram bir kütleye bile sahip olamayacak kadar küçük.

Kargolar Virüs Taşıyıcısı Olabilir Mi ?

Şimdi sorumuzun cevabına gelebiliriz uzmanların yaptığı açıklamalara göre korona virüs cansız bir nesnenin kutunun üzerinde 3 saat ile 24 saat arasında hayatta kalabiliyor. Aynı zamanda uzmanların yaptığı bir diğer açıklamaya göre ise virüsün en uzun süre hayatta kaldığı madde türü plastik ne yazık ki kargo poşetlerimizin çoğunluğu da plastik. Bir çok kargo firması bu sorunu fark ederek aktarma istasyonlarına dezenfektan bantları kurdur. Ayrıca ülkemiz içerisinde kargo ile bulaşmış bir vaka bulunmamaktadır.

BİZDEN TAVSİYE, KARGOLARINIZI TESLİM ALDIKTAN SONRA EN AZ ÜÇ SAAT KADAR BALKONDA BEKLETİNİZ!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir