Kapat

İşte Simetrik, Dikdörtgen Buz Dağı!

Edinilen bilgilere göre NASA, Antarktika’da dikdörtgen şeklindeki bir buzdağına rastladı. Bu doğal oluşum simetri hastaları için bir rahatlama haberi olabilir.

Buzdağı Antarktika Yarımadası’nın doğu kıyısında , Larsen C buz rafının yakınında bulunmuştur. Uzmanlara göre , “buz bloğunun açıları son zamanlarda kıtasal bloktan ayrıldığını gösteriyor.” dediler. Büyüklüğünün yaklaşık bir buçuk kilometre olduğu tahmin ediliyor.

Sosyal ağlarla ilgili bir bildiride , Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) şunları belirtmiştir:

LARSEN C BUZ BARİYERİNİN HEMEN DIŞINDA DENİZ BUZU ARASINDA YÜZEN BİR TABURA BUZDAĞI SAĞDA GÖRÜLEBİLİYOR . BUZDAĞININ KESKİN AÇILARI VE DÜZ YÜZEYİ, MUHTEMELEN BUZ RAFINDAN YENİ AYRILDIĞINI GÖSTERİYOR .

Bu buzdağı nasıl bulundu?

Misyonun amacı , Arctic ve Antarktika’yı oluşturan buzun 3D görünümünü sağlamak ve zamanla nasıl değiştiğine dair hayati bilgiler sağlamaktır. Bu düzlemin raporları uzay aracısının kutupların yüzeyinin nasıl değiştiğini derinlemesine bilmesini sağlıyor.

Bu eğitim normal mi?

LiveScience ile yapılan röportajda , NASA buz bilimcisi Kelly Brunt, dikdörtgen buzdağının nasıl oluştuğunu şöyle açıkladı:

İKİ TÜR BUZDAĞIMIZ VAR: HERKESİN TİTANİK’İ BATIRDIĞINI HAYAL EDEBİLECEĞİ TÜRDEN, VE YÜZEYDE PRİZMALAR VEYA ÜÇGENLER GİBİ GÖRÜNÜYORLAR VE ÇILGIN BİR ŞEKLE SAHİP OLDUKLARINI BİLİYORSUNUZ.

Larsen C. buz bariyeri şu anda bilim adamları tarafından yakından izleniyor. Bunun sebebi parçalanma belirtileri gösteriyor olması. Geçen yıl, Delaware’in (A-68 adı verilen) bir buzdağının patlaması, döngülerin alt üst olduğu dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir