Kapat

5G Nedir ve Sizin İçin Ne ifade Eder?

Tam olarak 5G nedir?

Çok daha hızlı veri indirme ve yükleme hızları, daha geniş kapsama alanı ve daha kararlı bağlantılar vaat eden beşinci nesil mobil internet bağlantısı.

Yapmamızı sağlayacak ne var?

Mobil veri analitiği şirketi OpenSignal’dan “Artık akıllı telefonlarımızla ne yaparsak yapalım daha hızlı ve daha iyi yapabileceğiz” diyor.
“Artırılmış gerçeklik, mobil sanal gerçeklik, daha yüksek kaliteli video, şehirleri daha akıllı yapan şeylerin interneti içeren akıllı gözlükleri düşünün.

Nasıl çalışır?

Uygulanabileceği bir dizi yeni teknoloji var – ancak 5G protokolleri için henüz standartlar belirlenmedi. Daha yüksek frekanslı bantlar – 3.5GHz (gigahertz) – 26GHz ve ötesinde – çok fazla kapasiteye sahipler, ancak daha kısa dalga boyları onların menzilinin daha düşük olduğu anlamına geliyor – fiziksel nesneler tarafından daha kolay engelleniyor.Bu yüzden daha küçük telefon direklerinin kümelerini, daha yüksek sayıda verici ve alıcı arasında “milimetre dalgaları” olarak adlandırılan yere ilettiklerini görebiliyoruz. Bu daha yüksek kullanım yoğunluğunu sağlayacaktır. Ama bu pahalı ve telekom şirketleri henüz tamamen bağlı değil.

4G’ye çok mu farklı?

Evet, bu yepyeni bir radyo teknolojisidir, ancak ilk başta çok daha yüksek hızlar fark etmeyebilirsiniz çünkü 5G’nin ağ operatörlerinin başlangıçta mevcut 4G (LTE – Uzun Süreli Evrim) ağlarındaki kapasiteyi artırmanın bir yolu olarak kullanılması muhtemeldir. Müşteriler için daha tutarlı bir hizmet sağlamak. Aldığınız hız, operatörün 5G teknolojisini hangi spektrum bandında çalıştırdığına ve taşıyıcınızın yeni direk ve vericilere ne kadar yatırım yaptığını gösterir.

Peki ne kadar hızlı olabilir?

Sektörün hala 1Gbps (saniyede gigabit = 1,000Mbps) elde etmek konusunda umutlu olmasına rağmen, en hızlı 4G mobil ağları ortalama olarak 45Mbps (saniyede megabit) sunmaktadır. Chipmaker Qualcomm 5G, gerçek dünyadaki (laboratuvarın aksine) yaklaşık 10 ila 20 kat daha hızlı tarama ve indirme hızları elde edebileceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir