Kapat

IOS 12’de Bilmediğiniz İşte O Gizli Özellikler

Apple yakın zamanda iOS 12’yi yayınladı. Bu sürümü gönül rahatlığı ile telefonunuza indirebilirsiniz.

BETA sürümünü kullanıyorsanız, Apple’ın iOS 12’ye birçok yeni özellik eklediğini biliyorsunuzdur. Küçük güncellemeler olmalarına rağmen bunlar, sisteme yeni işlevler katmaktadır. Ancak, iOS 12’yi yeni yüklediyseniz veya cep telefonunuzu belirli bir sürüme güncellediyseniz, bütün bu yenliklere ulaşma imkanınız bulunuyor. Bu yazımızda, iOS 12’de ki bilinmeyen özellikleri öğreneceğiz.

En İyi Gizli iOS 12 Özellikleri

Bildirim Kontrolü

Eğer çok fazla bildirim alıyorsanız, bu özellik çok kullanışlı olacaktır. Sistemde yer alan yeni bir seçenek var ve buna Bildirim Gruplaması deniyor . Basit bir deyişle, bu özellik, benzer tüm uygulama bildirimlerini durum çubuğunuzda gruplandırmanıza izin veriyor. Örneğin, Facebook’tan on bildirim, üç e-posta ve beş Instagram bildirimi aldın. Bu anda, bildirimleri uygulamaya göre gruplandırır. Bu nedenle durum çubuğu çok fazla yer kaplamaz. Bu seçenek varsayılan olarak açıktır. Ancak, sisteminizde devre dışı bırakılmışsa, bunu Ayarlar> Bildirimler bölümünden etkinleştirebilirsiniz .

Ölçü (Measure)

Apple her zaman bazı özelliklerin yanı sıra yeni bir uygulama çıkarıyor. Ölçü (Measure) adlı bir uygulama sizi karşılıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bir nesnenin mesafesini ölçebilirsiniz. Bir kedinin yüksekliği veya başka bir şey olsun. Her şey bu yeni uygulamanın yardımı ile yapılabilir.

Otomatik Konum Paylaşma

ABD’de 911 adında bir acil durum numarası var. Bu numarayı çeşitli acil servisler için arayabilirsiniz. Bu servis yeni değil. Ancak Apple, konumunuzu ilgili otorite ile otomatik olarak paylaşacak yeni bir özellik ekledi. Bunun nedeni iPhone’unuzun konum servisini otomatik olarak açmasıdır. Bu nedenle, artık konumunuzu manuel olarak paylaşmak zorunda değilsiniz. Ancak, şu anda ülkemizde çalışmıyor.

QR Kod Tarayıcı

2010 yılı boyunca QR kodu büyük bir yükselme oldu ve insanlar bilgi paylaşmak için kullanıyorlar ve şirketler güvenlik amaçlı bunu kullanıyorlar. Ancak, şimdi yalnızca birkaç şirket ve kişi günlük olarak kullanıyor. Her gün QR kod taramanız gerekiyorsa ve iOS 12 çalıştıran bir iPhone’unuz varsa, yerleşik QR kod okuyucusu yardımıyla kolayca yapabilirsiniz. İOS 12’yi kurduktan sonra, Kontrol Merkezinizde QR ile ilgili yeni bir menü bulabilirsiniz. Bununla birlikte, Ayarlar> Kontrol Merkezi> Denetimleri Özelleştir’den aktif edebilirsiniz.

Face ID’ye İkinci Yüz Ekleme

Apple, iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle Face ID’yi tanıttı. İPhone X veya daha yenisine sahipseniz, artık Face ID’nize iki farklı yüz ekleyebilirsiniz. Önceden sadece bir yüz eklemek mümkündü. Ancak şimdi eşinizin yüzünü dahil edebilir, başka birinin yüzünü geçici bir kilit olarak kullanabilirsiniz. Bunu eklemek için, Ayarlar> Yüz Kimliği ve Parola’ya gidebilirsiniz .

Sesli Notu Senkronize Et

İPhone’da sesli not kaydedebilirsiniz. Zaten bu özellik vardı ancak artık sesli notları iCloud üzerinden kaydedebilir ve senkronize edebilirsiniz, böylece hepsini aynı iCloud hesabını çalıştıran çeşitli cihazlarda bulabilirsiniz. Örneğin, iPhone’unuzla bir şey kaydettiniz ve MacBook’unuza göndermek istiyorsunuz. Bunun sayesinde iCloud senkronizasyon seçeneğini kullanabilirsiniz.

Apple CarPlay’de Üçüncü Taraf Uygulama Desteği

Apple CarPlay, arabanızın ekranını iPhone’unuzla veya başka bir iOS cihazıyla senkronize etmenize olanak sağlar. Apple CarPlay destekli bir aracınız varsa ve Google Haritalar veya benzeri bir şey kullanmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Önceden, yalnızca Apple Maps ile sınırlıydı. Ancak, Apple Maps’i sevmiyorsanız veya Google Maps’i herhangi bir nedenle kullanmak istiyorsanız, bu yeni eklenen işlevlerin yardımıyla kesinlikle yapabilirsiniz.

Sisteme dahil edilmiş olan başka küçük şeyler de var. Ancak, bu özellikleri keşfetmeniz birkaç gününüzü alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.