Kapat

İnterneti Oluşturan 5 Programlama Dili

İnternet günümüzde hiçbir kod yazmadan çalışıyor ama, internet tarihine baktığımızda, bugün bildiğimiz programlama dillerinin temelinden oluşmuştur . Bu diller modern internetin şekillenmesine yardımcı olmuştur.

İnterneti Oluşturan 5 Programlama Dili

Lips

Bu dil aslında internette yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, internetin pek çok açıdan oluşturulmasından sorumludur. 1950’lerin sonlarında John McCarthy tarafından icat edilen Lisp , tek ismine rağmen internetin bulunmasına yardımcı olan araştırma topluluğunu birbirine bağladı.

Lisp , MIT’nin yayılması koşuluyla ilk kez bazı modern özellikler sundu . Fakat Lisp hakkında akıl almaz olan şey, kod ve veri arasında hiçbir ayrım yapılmadığıydı. Lisp koda veri olarak davranabiliyordu.. Lisp, “programlanabilir programlama dili” terimine yol açarak, tasarımcının hiç düşünmediği şekilde dilin genişletilmesini mümkün kıldı.

80’lerin sonlarında “AI Winter” ile, Lisp’in popülerliği biraz azaldı, çünkü hala kullanıcıları vardı. Bunlardan Paul Graham, daha sonra başlangıç ​​kuluçka makinası Y Combinator’u kurarak , onu ilk kez Yahoo tarafından satın alınan ilk e-ticaret şirketlerinden biri olan Viaweb’i kurmak için kullandı . Graham, başarısının nedenlerinden biri olarak kendisi tarafından güçlü bir yazılım yazma yeteneğine sahip olduğuna inandığıdır.

C

Bugün tek etkili programlama dili C gibi duruyor. 70’li yıllarda Bell Labs tarafından icat edilen bu yazılım, bir işletim sisteminin yazılı olduğu ilk üst düzey programlama dillerinden biriydi. Bu yazılım dili ilk başlarda sadece Unix platformlarda mevcuttu. C’de yazılmış olduğu için Unix’i farklı platformlara taşımak mümkün oldu.

Unix’i C’de yeniden yazmak çok büyük bir gelişme olsa gerek ve gerçekten de öyleydi. Daha önce, donanıma yakın olması için işletim sistemleri derleme dili ile yazılmıştı. C, diğer taraftan daha üst düzey bir dildi, ancak yine de bir işletim sistemi yazmak için donanımlara yakındı. Bu, Unix’i ilk taşınabilir işletim sistemlerinden biri yaptı. AC programı, farklı işletim sistemlerinde çalışmak üzere derlenebilir ancak başlangıç ​​C programcılarının çoğunun da Unix programcıları olduğu için programlarının Unix altında çalıştırılacağını ve kodlarının buna göre geliştirildiğini varsayıyorlardı. Unix’i diğer bilgisayarlara bağlamak nispeten kolay olduğu için birçok kişi bunu yaptı.

C açıkça Unix dışında başarıya ulaştı. Windows birçok uygulamada olduğu gibi C’de kodlanmıştır. C’nin kaşifi Dennis Ritchie’nin “C ilginç, kusurlu ve muazzam bir başarıdır.Tarih kazaları yardımcı olsa da, açıkça, assembly dilini yerinden oynatacak kadar etkili, ancak soyutlamak için akıcı olan bir sistem uygulama dili ihtiyacını tatmin etmiştir. ” demişti.

Perl

Perl , 90’lı yıllarda çıktı lakin pek konuşulmadı, ancak internetin önemli bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Aslında, popülaritesini internete borçludur. Perl, “Programlama Perl” adlı bir kitapta anlatıldığı gibi, NASA’nın  Jet Propulsion Laboratuvarı’nda çalışırken 80’lerin sonunda Larry Wall tarafından keşfedildi . Wall , uzaktaki birçok Unix bilgisayarıyla iletişim için bir yapılandırma yönetim sistemine ihtiyaç duydu . Mevcut Unix araçlarının hiçbiri bu işi yapamadı, bu yüzden rotasını değiştirdi ve bu dili keşfetti.
Wall, anlatıldığı gibi, 1987’de Usenet üzerinden yayımladı ve artan internet ortamında geliştiricilerin bulunduğu bir topluluğu çekti. Web geldiğinde Perl, dinamik web sayfaları geliştirmek için tercih edilen dillerden biri olarak kullanıldı. Söz dizimsel olarak, C’ye benziyordu, ancak belleği manuel olarak yönetmek zorunda kalmadan daha da yüksek bir seviyede gerçekleştirildi. Bu, geliştiricilerin programları hızlı bir şekilde yazabilmesi, test etmesi ve hata ayıklaması yapabileceği anlamına geliyordu.

PHP

Bu dil, Perl’ı modern dinamik web sayfalarının temel yapı taşlarından biri olarak kullandı. Facebook da dahil olmak üzere insanların her gün kullandığı bir çok web sitesi bu dille çalışıyor . Bu dil 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından kuruldu. 
PHP, bilgisayar bilimcilerini kesmiyor ancak bir web geliştiricisi olarak ciddiye alınmak istiyorsanız özgeçmişinizde olması gereken bir yetenektir.
Çok popüler hale gelmesinin nedeni, PHP kodunun bir web sayfasına yerleştirilebilmesidir. Bu, HTML bilen insanlar için PHP öğrenmesi ve sayfalarına etkileşim eklenmesi için çok kolaylık sağlar. PHP’yi MySQL gibi bir SQL sunucusuyla entegre etmek de kolaydır.

SQL

SQL Yapılandırılmış Sorgu Dili’nin kısaltmasıdır. İlişkisel veritabanları için sorgular oluşturmak için bir yoldur . İngilizce benzeri komutları kullandığı için öğrenmesi nispeten İngilizce bilenler için kolaydır. Popüler açık kaynaklı ilişkisel veritabanı sunucuları olan MySQL ve PostgreSQL gibi pek çok uygulama vardır. SQLite , Apple iTunes gibi bir çok uygulamada kullanılan daha küçük bir varyasyondur.
1970’lerde Edgar F. Codd tarafından icat edilmesine rağmen , SQL ve ilişkisel veritabanının popüler hale gelmesi biraz zaman aldı. Oracle ilk önce ilişkisel veritabanlarını popüler hale getirdi, sonra MySQL bunu web siteleri oluşturmak için sahip olması gereken bir teknoloji haline getirdi. İlişkisel model, büyük miktarda veriyi düzenlemek için basit ve etkili bir yol sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir