Kapat

Plüton Yeniden Gezegen Olma Yolunda

Plüton Yeniden Gezegen Olma Yolunda

2006 yılında, Uluslararası Astronomi Birliği (İngilizce, IAU) kararına göre Plüton’u Gezegen sıfatından çıkararak Cüce Gezegen sınıfına dahil etmiştir. Karar, Eris ve Kuiper kuşağındaki diğer Cüce Gezegenlerin ortaya çıkmasıyla başladı. Bir cüce gezegen ve bir gezegen hemen hemen aynıdır.

Bu karar tartışmalıydı. Bazı bilim adamları, alınan kriterleri kabul etmediler ve bu yanlış değerlendirmeyi dikkate aldılar. Onlar için Güneş’ten daha uzak bir mesafede yörüngenin daha büyük olduğudur.
Evren ile ilgili iki keşif yüzünden ‘gezegenin’ yeni anlamlarını düşünme arzusu ortaya çıktı. Gezegenlerin, Güneş Sisteminin ötesinde , gökyüzünde gördüğümüz hemen hemen tüm yıldızlarda yörüngede bulunan ‘expoplanetas’ denen bol miktarda var olduğu görülmüştür .
İkinci bulgu küçük buzlu nesneler kayalık iç dünyalar ya da ‘alanında ötesinde, Plüton krallığında güneşin yörüngesinde bulunan (Dünya gibi) karasal gezegenler, gaz devi ‘(Jüpiter gibi) buz (Neptün) gibidir.
Bu mantıklarla yola çıkıldığında ise Plüton’un da buz parçalarının ve kayalıklarının bulunduğuna inanılıyor ve Plüton’un da bir gezegen olabileceği öngörülüyor. Bu da Plüton’un tekrar eski statüsünü kazanabileceği anlamına geliyor.

“Plüton Yeniden Gezegen Olma Yolunda” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir