Kapat

İnsanlığın Göç Tarihi Yeniden Yazılıyor
İnsanlar nereden göç etti?

Yaklaşık 40 yıl kadar önce, kökenlerimiz oldukça açıktı.

Ama şimdi insanlık öyküsünün çok daha karmaşık olduğunu görüyoruz. Christopher Bae ve meslektaşları tarafından Science dergisinde yayınlanan en yeni dokümanlarında özetlendiği üzere , Asya ve Avustralya’dan gelen veriler bu yeni tarihi bir araya getirmek için hayati bir önem kazanmaktadır.

Orijinal hikayede: Modern insanlar ( Homo sapiens ), 200.000 yıl sonra Sahra Güneyi Afrika’sında güncel anatomik formlarına dönüştü. Biraz gezindiler, sonra gruplar vatan dışına çıkmaya başladı.

Batı Avrupa’ya gelindiğinde yakında bir “insan devrimi” ortaya çıktı (40.000 yıl önce), bir sürü yaratıcı patlama ile ünlü ve sanatsal ve karmaşık dil yeteneklerimiz oldu.

Bu bilişsel ve teknolojik açıdan ilerlemiş halklar daha sonra yerli Neandertalleri (ve diğer antik ya da nispeten eski olan insan gruplarını) yarıştılar ve nihayetinde tüm dünyayı fethettiler.

Ancak yeni kanıtlar insanlık tarihinin bu versiyonunu yeniden düşünmeye zorladı.

Yukarıdaki haritada, +/- kullanarak zoom yapın ve daha fazla bilgi görüntülemek için ikonlara tıklayın. Sol üstteki kutu, kanıtları gezmek için de kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Eski bir Çin kafatası köken tarihimizi değiştirebilir

Modern insanlar

İnsan fosillerinin yeni analizleri, tanınabilir en eski çağ atalarımızı yaklaşık 310.000 yıl öncesine itti.

Geleneksel olarak, insanlar ve hayvan krallığının geri kalanı arasındaki temel farklılığı araçların kullanılması olarak görülüyor.

Bununla birlikte, primatologlar ve diğer biyologlar, şempanzeler , orangutanlar ve araçları üreten ve kullanan diğer canlılar daha çok örnek kaydetmektedir .

Bundan da ötesi, güney Afrika’daki çalışma, üretici patlamanın Avrupa’da gerçekleşmediğini gösterdi – Afrika’da ve 40.000 yıl öncesindeki tarihten daha erken oldu.

Şu anda, karmaşık bilişsel ve sosyal kapasitemizin önce yaklaşık 100.000 yıl önce veya daha önce ortaya çıkmaya başladığını anlıyoruz.

Yeni ve yaşlı insanlar

Belki de en ilginç yeni kanıt, eski DNA örneklerinin analizinden gelir.

Bu çalışmalar, “yeni” insanlar (siz ve ben gibi Modern İnsanlar) ve “eski” insanlar ( Neandertaller , Denisovanlar , Homo erectus , Homo florensiensis , ki şimdi yok olan) arasındaki etkileşimin sadece basit bir vaka olmadığını gösteriyor.

Bunun yerine, yeni ve eski insan gruplarının birbirine karıştığını, birbiriyle kaynaştığını , savaştığını ve birbirimizle etkileşime girdiğini, hala birbirimizden ayrıldığımızı görüyoruz.

Bu buluşmaların sonuçları, Afrika-dışı Modern İnsanlarda yüzde 1-4 Neanderthal DNA varlığı gibi kalıcı miras bırakmış gibi görünüyor  .

Bu çalışmalar, “biz” ve “onlar” arasındaki bazı ilginç bilişsel farklılıkları tanımlamaya başlıyor; örneğin, modern insanlar otizm ve şizofreni gibi beyin koşullarına duyarlı olmalarına rağmen Neandertallerin olmadığı anlaşılıyor .

Asya hikayesi

Australasia bölgesi, insanlık tarihinin hikayelerini yeniden yazarken daha büyük ve daha büyük bir rol oynamaktadır.

Homo floresiensis gibi yeni fosiller , bu bölgedeki insan hikayesi hakkındaki görüşümüzü tamamen değiştirdi.

Endonezya’nın Flores adasında bulunan bu “küçücük insanlar” (“hobiler”), paleoantropologlara meydan okumaya devam ediyor.

Ancak belki de daha ilginç , son yıllarda ortaya çıkan artefakt bulguların sayısı.

Artık, yaşlı insan türlerinden Homo erectus’un sembolizme biraz yetenekleri olabilir – onlarla nadiren bağlantılı olan şeyler olabilir. Bu hipotez, eski kazılardan alınan yeni materyal analizleri sayesinde ortaya çıkmaktadır.

İlk bilinen Homo erectus fosilleri – Java üzerinde Trinil’den (orijinali 1891’de Eugène Dubois tarafından keşfedilen) kazıda bulunan  malzemeye baktığımızda , bilim adamları zikzak desen sergileyen bir kabuğa rastladılar .

Bu şekil, 400.000 yıl öncesinden (ve belki de 500.000 kadar!) Bir taş alet kullanılarak dikkatli bir şekilde yazılmıştır. Bu tür geometrik motifler daha önce Güney Afrika bölgelerinde bulunmuştu.

Avrasya’da da böyle tasarımlar mevcut, ancak Neanderthal bağlamlarında nadiren görülüyor .

Adanın Güney Doğu Asya’daki diğer bulguları – bu kez modern insanlarla bağlantılı olan Homo sapiens – savurgan yaratıcılığın alanı Afrika ve Avrupa’nın tek alan olmadığını gösteriyor.

Sulawesi ve Timor-Leste’deki yeni keşifler ve kazılar, yalnızca dünyanın en eski kaya sanatını değil aynı zamanda mücevher ve diğer sanatsal öğeleri de buldu .

Bu sanat eğiliminin ötesinde, Asya’daki ilk modern insan sömürgecilerinin, derin deniz balıkçılığı gibi karmaşık gıda hedefleme stratejileri uyguladıkları da bulundu . Böyle bir bulgu, deniz, tehlikeleri ve ödülleri hakkında kapsamlı bir bilgiyi gösterir.

Avustralya’ya odaklanma

Avustralya da insanlık tarihlerinin yeniden yazılmasına katkıda bulunuyor.

Sadece son iki yılda, bu geniş güney kıtasındaki orijinal kolonizasyon tarihi yaklaşık 65.000 yıl önce geri itti .

Dünyadaki en erken kemik süslemesi ve dünyadaki en eski yeryüzü aracı bu kıtada bulunmuştu. Avustralya’nın son derece uyumlu ve yenilikçi insanlara sahip bir ülkesi olduğu açık bir hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir