Kapat

İkinci El MacBook Satın Alma Rehberi

Evet bugün bu konudan bahsetmek istiyoruz. Apple‘ın MacBook cihazlarına geçiş yapmak isteyen okurlarımız için biraz detay vermek istedik. MacBook alırken dikkat edilmesi gereken hususları beraber inceleyeceğiz.

Cihaz Kontrolü

Alacağın cihazın ikinci el olduğunu varsayarak sıkı bir inceleme yapman hem senin hem de cihaz sahibinin üzerinde sonradan kötü izlenim oluşmaması adına son derece önemlidir. Cihazın sağını, solunu, önünü, arkasını, üstünü, altını yani aklına gelen her bir köşesini didik dikip inceleyip alacağın kişiye sorular sormalısın. Özellikle cihazın üzerine bir şey dökülüp dökülmediğini yani sıvı temasını sorman da fayda vardır. Sonuçta bu cihazı paranla satın alacaksın ve her şeyini bilmek senin en doğal hakkındır.

macOS Soruları

Cihazın son durumunu yani yüklü olan macOS sürümünü, içerisinde olan bilgileri sorman gerekir. Alacağın cihazı sıfırlatarak almanda fayda vardır şayet macOS cihazları sıfırlamak oldukça kolaydır.

Bu işlemi bilmiyorsanız https://support.apple.com/tr-tr/HT201065 adresindeki adımları takip edebilirsiniz.

Ürünün herhangi bir çökme yaşayıp yaşamadığını, yaşadıysa bilgi kaybı olup olmadığını sorman gerekir. Apple veri kaybı gibi durumlar da kullanıcıya gereken tüm desteği vermektedir. Gerekirse Apple çalışanları cihazı göndermeni isteyebilirler. Yani kısacası veri kaybı yaşamaman için Apple her imkanı sunuyor.

Garanti Durumu

Garanti süresi dolmuş cihazların tüm işlemleri Apple ve Apple yetkili servisleri tarafından ücret mukabilinde yapılmaktadır. Bu sebeple garanti durumunu cihaz sahibine sorman sonradan oluşacak arızalara ücret vermemen adına iyi olacaktır. Garantisi dolmuş cihazlar da elbette alınabilir lakin alınırken altta yazan başlıkları da özenle incelemen gerekir.

Devir Sayısı

Bizce en önemli olan kısım burası! Devir sayısı cihazın kaç kere şarj edildiğini gösterir. Çok kullanılan cihazların devir sayıları yüksektir ve pil durumlarının da kontrol edilmesi gerekir. Aksi taktir de pili ölmüş bir MacBook satın alman sana ekstra servis maliyeti çıkaracaktır. Garantisi dolmamış cihazlar için pil garanti kapsamında sayılır ve arızalı piller ücretsiz değiştirilebilir. Garantisi dolmuş cihazlar için ücretlendirme Apple yetkili servislerinde kullanıcıya bildirilmektedir.

Devir sayısı 0500 aralığında olan cihazlar Apple raporlarına göre %80 pil sağlığını koruyabiliyor. 500 ve üstü devir sayısı olan piller de düşüş yaşanmaktadır.

Devir sayısına bakmayı bilmiyorsan https://support.apple.com/tr-tr/HT201585 adresindeki adımları izleyebilirsin.

Donanımsal Sorular

Cihazın ısınıp ısınmadığı ya da ısındığı durumlar da kapanıp kapanmadığı gibi soruları cihaz sahibine sormalısın. Donanımsal problemleri olan cihazları almaktan kaçınmanı tavsiye ediyoruz.

Kapanış

MacBook cihazlar sürekli arıza çıkaran, servise giden cihazlar değildir. Bundan dolayı MacBook alırken yukarı da yazdığımız başlıkları incelediysen gönül rahatlığıyla cihazı alabilirsin. MacBook‘un Retina ekranı ile internette keyifli kullanım seni bekliyor. Bundan sonra Windows PC‘lerin çok basit ve sorun çıkaran cihazlar olduğunu göreceksin ki bundan sonra MacBook dışında bir cihaz kullanmayacağını düşünüyoruz. Çünkü bir kere MacBook‘un keyfine varan kullanıcılar ikinci, üçüncü hatta sonraki tüm cihazlarını Apple‘dan yana kullanıyorlar.

Biraz pahalı cihazlar olduğunu biliyoruz ama bu cihazların Türkiye‘de bu kadar pahalı olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü uygulanan vergi politikaları yüzünden bu cihazlar ciddi anlam da fiyat artışına maruz kalmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir