Kapat

Hibrit Otomobil Nedir?

 

HİBRİT MOTORLU OTOMOBİLLER Mİ, İÇTEN YANMALI MOTORLU OTOMOBİLLER Mİ KULLANMALIYIZ?

İçten Yanmalı Motor Nedir?

İçten Yanmalı Motor, günlük hayatta yaygın olarak kullanılan, genelde benzin, dizel, LPG (Likit Petrol Gazı), CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) gibi kimyasalların sıkıştırılarak yanmasıyla elde edilen mekanik enerjidir. Benzin ve LPG, CNG gibi yakıtlar içeriye doğrudan enjektör ile püskürtülüp, sıkıştırıldıktan sonra buji ile ateşlenerek yanarken, Dizel Motorlarda ise sıkıştırılmış havaya enjektör ile yakıt püskürtülerek kendiliğinden yanması sağlanır. Dizel, Benzine göre daha ucuzdur ancak daha çok emisyon değerine sahiptir. Yakın gelecekte bir çok ülke bu yakıtı arabalarda kullanmamayı hedefliyor.

Elektrikli Otomobiller

Elektrik Otomobiller, normal otomobillerden farklı olarak Elektrik Motoruyla çalışırlar.

Evde veya Şarj İstasyonlarında şarj edilebilen bu araçlar kendilerine özel pil teknolojileri kullanıyorlar. Elektrikli Otomobil üretiminde Dünya markası TESLA Motors 2004 yılından bu yana elektrikli otomobil üzerinde çalışmalar yürütmektedir. 0 emisyon değerine sahip bu araçlar şarj istasyonları için elektrik üretimi güneş panelleri veya çevreci sistemlerle yapılırsa otomotiv sektöründe %100 doğa dostu ve zararsız çağ açmış olacak. Renault, Mitsubishi Nissan gibi ünlü otomotiv markalarıda elektrik çağına adımlarını atmış durumdalar.

Hibrit Motor nedir?

Hibrit Motorlu otomobiller yavaşken Elektrik Motoru kullanarak içten yanmalı motoru stop eden veya rölantide çalıştıran otomobillerdir. Araç yüksek hızda İçten Yanmalı Motor kullanırken veya frenlerken Elektrik Motorlarını dinamo olarak kullanarak aküleri şarj eder. Bu döngü ile Hibrit Motorlu Otomobiller pek şarj edilme ihtiyacı duymazlar. Düşük hızda 0’a yakın emisyon değerleri varken yüksek hızda sıradan İçten Yanmalı Motor emisyon değerine sahiplerdir. Emisyon ortalamaları değerlendirildiğinde Hibrit Motorlar daha düşük emisyon değerlerine sahiplerdir.

Tesla Model S

Üstte TESLA Motors’u anmışken bahsetmemek olmaz. 0-100 km/h hıza 2.8 saniyede hızlanan araç 420 beygir gücünde. 28TL’lik tek şarj ile 320-350 km yol alabiliyor. Otomatik Pilota sahip araç tehlikeli hareketleri algılayarak direksiyon kontrolünüzü güvenli sürüş sağlanıncaya kadar kesiyor. Günümüze kadar bir çok kazayı önlemiş ve hayat kurtarmıştır. Oto-Pilot şuana kadar 1 ölümlü kazaya karışmıştır. Model S sahibi Joshua Brown seyir halindeyken kopan traktör römorkuna çarparak hayatını kaybetmiştir. Kaza raporunda Brown’un araç ile etkileşimi olmadığından dolayı oto-pilotun Brown’a aracı kontrol etmesine ayırdığı süreyi kullanmadığından yönetimi tekrar ele alan oto-pilotun acil frenlemesi Brown’un hayatını kurtarmak için maalesef yeterli gelmedi. Ulusal Nakliye Güvenliği Kurulu Başkanı Robert Sumwalt kaza hakkında ”Tesla’nın sistemleri istenildiği gibi çalışıyordu ancak bu sistemlerin sınırlı görevleri yerine getirmek için tasarlandığını unutmamalıyız” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir