Kapat

Android Pie Yayınlandı (Android 9.0) Çıkış Tarihi, Özellikleri Neler ve Hangi Telefonlara Gelecek ?

Android 9, Android Pie olarak adlandırıldı ve 6 Ağustos’ta Pixel telefonlara dahil edildi. Peki yeni Android 9.0 işletim sisteminden neler bekleniyor.

Sadelik ve dijital refah, yeni Android 9.0 Pie işletim sisteminin üç sütunu olup, bu sürümde resmi güncelleme Google Pixel telefonlar için kullanılabilir durumdadır. 

Zeka

 • Adaptif Pil: Hangi uygulamaları kullanacağınızı ve ne zaman kullanacağınızı öğrenmek için makine öğrenimini kullanır, bunları yalnızca gerektiğinde ve enerji açısından verimli bir şekilde uyandırır.
 • Uyarlanabilir Parlaklık: Kişisel tercihleri ​​hesaba katarak ortam ışığını verir, sonra arka planda sizin için bu ayarlamaları yönetir.
 • Uygulama Eylemleri: Ayrıca, daha sonra gerçekleştireceğiniz eylemleri önererek Uygulama Tahminleri özelliğini de kullanır
 • Dilimler: Uygulama kullanıcı arayüzünün bir kısmının doğrudan Google arama sonuçlarına getirilmesine izin verir, örneğin uygulamayı açmadan bir Lyft siparişi vermenize olanak tanır (erken erişim Haziran ayında başlar)

Basitlik

 • Yeni navigasyon sistemi: Tahmin edilen uygulamaları görmek için yukarı kaydırdığınız tek bir temiz ana düğme ve tüm uygulamaları görmek için tekrar yukarı. Açık uygulamaları görmek için yana kaydırın. Herhangi bir uygulamada çalışır.
 • Genel bakışta akıllı metin seçimi
 • Basitleştirilmiş ses kontrolleri
 • Döndürme Düğmesi: Cihazı döndürdüğünüzde naviation çubuğunda görünür.

Dijital Refah

 • Android Gösterge Tablosu: Alışkanlıklarınızı anlamanıza ve anlamlı katılım sağlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Örneğin, telefonunuzun kilidini kaç kez açtığınızı, kaç tane bildirim aldığınızı ve kaç uygulama kullandığınızı gösterir. Ayrıca, telefonunuza nasıl ve ne zaman harcadığınızı kontrol etmenizi sağlar.
 • Uygulama Zamanlayıcısı: Bir uygulamayı kullanarak ne kadar zaman geçireceğinize karar vermenizi sağlar ve bu zaman yaklaşınca sizi dürttürebilir
 • Slush Jest: Rahatsız Etmeyin moduna otomatik olarak girmek için telefonunuzu ters çevirin
 • Wind Down Mode (Uyku Modu): Yatmaya gitmek istediğinizde Google Asistan’a söyleyin ve bu süre yaklaştığında Rahatsız Etmeyin ve ekranı gri tonlama moduna geçirin.

Telefonum Android 9.0 Pie’yi ne zaman alacak?

Android 9.0 Pie Pixel telefonlar için geçerli olsa da, tüm Android cihazlarda hemen kullanıma sunulmayacaktır. Diğer telefonlar yavaşça güncellenecektir (eğer hiç değilse) ve Eylül ayında IFA 2018 fuarında Android Pie ile gelen yeni telefonları görmeye başlayacağız.
Android güncellemeleri, Google’ın kendisi yerine telefon üreticileri ve ağ operatörleri tarafından kullanıma sunulmuştur. Çünkü, herhangi bir Android güncellemesinin önce, gerçekleştirdikleri tüm özelleştirmelerle çalışmak üzere ayarlanması gerekir. 
Vanilya arayüzleri olanlar – tüm 2017 telefonları için Android Pie güncellemelerini zaten doğrulamış olan Nokia gibi – güncellemeyi ilk gerçekleştirenler arasında olacak, daha sonra Samsung, LG, Sony ve HTC’nin beğenileri Android 9.0’ı kullanıma sunmaya başlayacak. 2018’in sonu / 2019’un başı.
OTA güncellemeleri, geldiklerinde, Google’ın Brotli sıkıştırma algoritması sayesinde daha hızlı indirme ve yükleme ve daha az veri kullanmaları bekleniyor.
Ayrıca, cihazınızın Android 9.0’a güncelleneceğini de garanti etmiyoruz (Android’i nasıl güncelleyeceğinizi öğrenin ). Cihaz parçalanması hala işletim sistemi için bir sorundur ve 7 Mayıs’ta ( Android Geliştiricileri tarafından ) yakın bir tarihte hala 2.3.3 sürümü Gingerbread’ı çalıştıran cihazlar vardı.
İşte Android P güncellemesi alacak ya da alma ihtimali yüksek olan akıllı telefonlar:

Google

Google Pixel 2
Google Pixel 2 XL
Google Pixel
Google Pixel XL

Honor

Honor 9
Honor View 10

HTC

HTC U11
HTC U11 Life

Huawei

Huawei Mate 10
Huawei Mate 10 Pro
Huawei P10
Huawei P20
Huawei P20 Pro
Huawei P20 Lite

LG

LG G6
LG V30

Motorola

Moto Z2 Play
Moto Z2 Force
Moto G6
Moto G6 Plus
Moto G6 Play

Nokia

Nokia 3
Nokia 5
Nokia 6
Nokia 6 (2018)
Nokia 7 Plus
Nokia 8
Nokia 8 Sirocco

Oppo

Oppo R15 Pro

General Mobile

GM 8

OnePlus

OnePlus 5
OnePlus 5T
OnePlus 6

Samsung

Samsung Galaxy A5 (2017)
Samsung Galaxy A3 (2017)
Samsung J7 Pro (2017)
Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8 Plus
Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9 Plus

Sony

Xperia XZ Premium
Xperia XZs
Xperia XZ2
Xperia XZ2 Compact

Vivo

Vivo X21

Xiaomi

Xiaomi Mi 6
Xiaomi Mi MIX 2
Xiaomi Mi MIX 2S
Xiaomi Mi 6X

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir