Kapat

Farkındalık meditasyonu ile kilo verebilirsiniz

Yeni araştırmalara göre, kilo kontrolünü kontrol altında tutmak istiyorsanız Farkındalık meditasyonunu ele alabilirsiniz. Farkındalık teknikleri kilo vermenin sürdürülmesinde ve reboundun önlenmesinde etkili olabilir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, meditasyon ve akıl yürütme uygulamalarının potansiyel yararları ile ilgilenmektedir; zira daha fazla insanın, akıl almaz düşüncelerinizi boşaltmasına, sizi daha sakinleştirmesine ve iradenizi geliştirmesine yardımcı olduğunu iddia eden bu tekniği araştırmaktadırlar.

Son birkaç aydır Medical News Today , meditasyonun hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa çeşitli avantajlar sağladığını gösteren bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Farkındalık uygulamaları esneklik ve odaklanmayı arttırıyor, stres azaltmaya yardımcı oluyor , enerjiyi arttırıyor ve kalp rahatsızlığına karşı koruma sağlıyor.

Kimberly Carrière, Prof. Bärbel Knäuper ve Bassam Khoury’nin analizi, Farkındalık eğitiminin uzun vadeli diyet uygulamalarını geliştirme konusunda yararlı bir yaklaşım olduğunu ortaya koydu.

Prof. Knäuper’in McGill Üniversitesi’ndeki Sağlık Psikolojisi Laboratuarında doktora öğrencisi olan Carrière, ekibin bulgularının “kilo vermeyi desteklemek için Farkındalık eğitimi kullanma potansiyelini vurguladı” dedi.

Araştırmacılar yayınladık sonuçları dergide kendi analizinin Obezite Yorumlar, ait Dünya Obezite Federasyonu .

Farkındalık diyet için ‘Yüksek etkilidir’
Ekip, Farkındalık çekme ve kilo kaybıyla ilgisi üzerine odaklanan 19 çalışma (aralarında toplam 1.160 katılımcı) analiz etti. Bu çalışmaların hepsi son 10 yılda gerçekleştirildi.

Onların incelediği araştırmada, “farkındalık” üç yaklaşmadan birine değinmiştir: resmi meditasyon uygulaması, yeme alışkanlıklarını hedefleyen gündelik öğrenme eğitimi ve meditasyon ve farkındalık stratejileri kombinasyonu.

Yönetim kurulu genelinde farkındalık “ağırlık kaybını azaltmada ve obezite ile ilişkili yeme davranışlarını iyileştirmede orta derecede etkili” olduğu bulundu.

Araştırmacılar, farkındalık dürtüsü müdahaleleri, sadece diyet değişiklikleri ve egzersize dayanan rejimler gibi kısa vadede o kadar etkili olmamıştı – ki bu durum daha iyi sonuçlar doğurdu – araştırmacılar, bir takım farkındalıkla davranan katılımcıların daha istikrarlı uzun vadeli sonuçlardan yararlandığını belirttiler.

İlk etapta, farkındalık uygulayıcıları vücut ağırlığının yüzde 3,3’ünü eritti; buna karşın, yalnızca diyete giren ve uygulayan katılımcılar tarafından yaşanan yüzde 4,7’lik kilo kaybı vardı.

Bununla birlikte, müdahalelerden birkaç hafta sonra yapılan takip değerlendirmelerinde, farkındalık teknikleri kullanan katılımcılar, kilo fazlasını sürekli olarak eritmeye devam ettiler ve ortalama kilo kaybını yüzde 3,5’e yükselttiler.

Tersine, dikkatli davranmayan katılımcılar daha fazla kilo veremedi ve çoğu başarılı bir şekilde erittiği kilolarını geri aldı.

Bu eksikliklere rağmen bilim insanları bulguları “cesaret verici” buluyor ve şu anda bu girişimleri sağladığı faydaları artırmak için farkındalık temelli müdahalelerin nasıl etkin bir şekilde kilo kaybı programlarına eklenebileceğini görmek istiyorlar.

“Daha ileri araştırmalar, farkındalık eğitiminin yaşam tarzı değiştirme programlarına entegrasyonunun kilo kaybı bakımını nasıl geliştirdiğini araştırmayı öneririz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir