Kapat

Işık Kirliliği Yayılıyor , İnsan Sağlığına Etkisi Nedir?
Yapay ışıkların gece kullanılması,  tüm dünyadaki yerleri etkileyen ışık kirliliğinde endişe verici bir artışa neden oldu.

Gezegen Dünyası Gündüz Parlaklaşıyor
Geosciences için GFZ Alman Araştırma Merkezi’nden Christopher Kyba ve meslektaşları Suomi Ulusal Polar-orbiting Partnership veya Suomi NPP’den gelen verileri yüzey ışık kirliliği üzerinde araştırdılar ve Dünya’nın daha parlak ve daha parlak hale geldiğini öne sürdü.

Araştırmacılar, gezegenin yapay olarak aydınlatılmış yüzeyinin son dört yılda yılda yüzde 2 oranında arttığını bildirdi.

“Gece ışıkları için tasarlanmış ilk defa kalibre edilmiş uydu radyometresini, 2012’den 2016’ya kadar, yapay olarak aydınlatılmış açık alanın yılda yüzde 2.2 oranında büyüdüğünü ve yılda yüzde 1.8’lik bir parlaklık artışı olduğunu göstermek için kullanıyoruz. yılda 2.2 oranında bir oran” 

Işık Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri
Gezegende gece daha parlak ve daha parlak hale geldiğinde, araştırmacılar bu durumun insanlara, hayvanlara ve tüm ekosisteme yönelik tehditler üzerine endişelerini dile getirdi. Daha önceki çalışmalar zaten hafif kirliliğin, özellikle de insan sağlığına yönelik istenmeyen etkilerinin bir kısmını tespit etmişti.

2016 yılındaki bir araştırmada, hafif kirliliğin uyku düzenine müdahale edebileceği bulundu. Araştırmacılar, güçlü açık hava aydınlatması olan kentsel alanlarda yaşayan insanların geceleri daha az yoğun ışığa sahip bölgelerde yaşayanlara kıyasla, gece %6 oranında daha fazla dinlenme ihtimali bulunduğunu tespit ettiler. Daha fazla gece aydınlatmasına maruz kalanların yorgunluğa maruz kalma olasılığı daha yüksektir ve işlev bozukluğundan ve aşırı uykudan muzdarip olma ihtimalleri daha yüksektir.

Harvard’da yapılan bir araştırmada, gece dış mekan lambası ile meme kanseri riski arasında bir bağlantı da bulundu. Araştırmacılar, geceleri ışığa maruz kalmanın vücudun sirkadiyen ritimlerini etkileyen melatoninin azaltılmasına ve bu da göğüs kanseri gelişme olasılığının artmasına neden olabileceğini söyledi.

Araştırmacı Peter James , “Modern sanayileşmiş toplumumuzda yapay aydınlatma neredeyse her yerde var … Sonuçlarımız, gece saatlerinde dış mekan ışıklarına yaygın şekilde maruz kalmanın meme kanseri için yeni bir risk faktörü olabileceğini gösteriyor” dedi .

Özellikle geceleri kötü zamanlı elektrikli aydınlatma nedeniyle ortaya çıkabilecek sirkadyen ritim bozulması aynı zamanda duygudurum bozuklukları, obezite, diyabet ve bazı kanserlerle de bağlantılıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir